Oferta skierowana do młodzieży z małych miejscowości jest mniejsza, brakuje miejsc, w których może się ona spotykać, podejmować wspólne inicjatywy oraz rozwijać pasje i zainteresowania. W małych miejscowościach działa niewiele instytucji, istnieją także trudności z dojazdem ze względu na znaczną odległość lub ograniczoną komunikację. Brak możliwości aktywnego działania powoduje słabszy rozwój umiejętności, które tak wysoko cenione są obecnie na rynku pracy: pracy w grupie, elastyczność rozumiana jako szybkie dostosowywanie się do zmian oraz kreatywność, innowacyjność i pomysłowość. Wiąże się z tym również mniejsza aktywność oraz przyjmowanie biernej postawy w stosunku do otaczającego środowiska i wyzwań jakie stają przed młodymi ludźmi.
Projekty, które otrzymują dofinansowanie w ramach Programu "Równać Szanse" mają na celu stworzenie przestrzeni, w której młodzież poprzez aktywne działania nie tylko będzie rozwijać umiejętności społeczne, ale również swoje pasje i zainteresowania. Dzięki udziałowi w projektach, młodzi uczestnicy mają zobaczyć, że ich sukces zależy od nich samych i to w większym stopniu niż się im wydaje. Szanse aktywnego i samodzielnego nastolatka na życiowy sukces wzrastają bez względu na wielkości miejscowości z której pochodzi.
Projekty w Regionalnym Konkursie Grantowym mogą składać zarówno organizacje pozarządowe zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji, jak i gminne biblioteki i domy kultury, a także nieformalne grupy dorosłych, które chcą założyć organizację pozarządową. Projekty powinny się rozpoczynać najwcześniej 1 stycznia 2013 r. i trwać nie dłużej niż do 31 lipca 2013 r. W konkursie można ubiegać się o dofinansowanie do 7000 zł. Termin nadsyłania wniosków mija 10 października. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej programu www.rownacszanse.pl.
Program "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności istnieje od 2001 r. Od tego czasu ponad 1700 projektów uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 22 mln zł. W programie wzięło udział około 500 tys. osób, w tym bezpośrednio ponad 120 tys. młodych ludzi.
ewelina.s@bialystokonline.pl