Podstawowa zasada - dystans społeczny
Jakie będą kolejne kroki podjęte przez polski rząd w walce z koronawirusem?
Premier podczas konferencji poinformował m.in o zakazie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz o zakazie możliwości korzystania z rowerów miejskich.
Najważniejsza zasada to zasada dystansu. 2 metry od drugiej osoby z wyjątkiem, gdy rodzice opiekują się dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. Zaś osoby niepełnoletnie poniżej 18. roku życia mogą wychodzić tylko z osobą pełnoletnią.
- Zakaz wychodzenia ludzi młodych to pokłosie weekendowych spotkań. Stąd zamknięcie parków czy bulwarów - mówił podczas konferencji szef resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski.
Jak dodał minister: "Te obostrzenia, które wprowadzamy są po to, by ograniczyć kontakty społeczne, a tym samym spowolnić wzrost zachorowań na koronawirusa".
3 osoby na jedną kasę, 2 osoby na okienko pocztowe
Wprowadzono także ograniczenia w liczbie klientów:
- sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
- targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
- placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.
To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Zostaje wprowadzony również obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
W godz. od 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Zaś jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
A w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy przebywają w tych obiektach, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Zmiana zasad kwarantanny
Zostaje wprowadzona obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.
Przykład: Jeśli jeden z twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy bądź kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Podczas konferencji poinformowano również, że zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Limit pasażerów w pojazdach
W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada "tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe". Wymóg ten zostaje rozszerzony też na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Zatem jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.
Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
24@bialystokonline.pl