Rząd chce wspierać niepełnosprawnych. Jaki ma na to pomysł?

2018.07.27 14:35
Trwają konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Rząd zapowiada, że im pomoże.
Rząd chce wspierać niepełnosprawnych. Jaki ma na to pomysł?
Fot: Justyna Fiedoruk

Trwają konsultacje

Od 9 lipca do końca miesiąca będą trwały konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W tym celu do Białegostoku przyjechał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej – Krzysztof Michałkiewicz, który chce porozmawiać z tutejszymi władzami i podlaskimi organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

- W Białymstoku odbywa się kolejne spotkanie w ramach konsultacji rządowego programu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wiadomo, że system w naszym kraju istnieje, mamy zapisy w tej sprawie w konstytucji, obowiązuje karta osób niepełnosprawnych. Trzeba go jednak wzmacniać, stąd rząd w maju postanowił ten pakiet poprawić – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W połowie maja rząd zapowiedział budowę nowego systemu wsparcia dla osób zmagających się z różnymi niepełnosprawnościami.

- Jedną z barier, która dotyka osoby niepełnosprawne jest to, że społeczeństwo często o nich zapomina. Mamy ponad 3 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością, ostatni spis powszechny Głównego Urzędu Statystycznego mówi o 5 mln. Jest to oczywiście ogromna część naszego społeczeństwa. Rząd Prawa i Sprawiedliwości położył mocny nacisk na wspieranie polskich rodzin, także tych z osobą niepełnosprawną – mówi wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, podkreślając, że dużym wsparciem dla osób niepełnosprawnych jest program 500+, bowiem wielu rodziców mające chore dziecko już otrzymało pieniądze, nawet w przypadku pierwszego dziecka, gdzie limit dochodów był inny niż u pozostałych.

Kilka rozwiązań zostało już zrealizowanych

Polityk wymienia też inne rozwiązania, które już zostały wdrożone i które wspierają osoby niepełnosprawne oraz ich bliskich. Wśród nich oprócz wspomnianego 500+, jest podwyższona renta socjalna, wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego, program "Za Życiem", nowe zasady obliczania ulgi rehabilitacyjnej, a także zwiększenie dofinansowania pobytu pracowników zakładów aktywności zawodowej oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

- Jest w tej chwili przygotowana też przez nas ustawa o funduszu solidarnościowym, która jest już w konsultacjach społecznych i z partnerami społecznymi. Chcemy ją konsultować również szeroko z osobami niepełnosprawnymi i tymi, którzy się nimi opiekują – wyjaśnia Michałkiewicz. - Chcemy dyskutować o konkretnych rozwiązaniach również pakietu "Dostępność+", który mówi o różnego rodzaju niesamodzielnościach i zakłada, by Polska była dostępna i przyjazna dla wszystkich – dla osób niepełnosprawnych, starszych, chwilowo niesamodzielnych np. przez chorobę – dodaje.

Od lipca wzrosła renta socjalna, która została zrównana z najniższą rentą z ZUS dla osób, które wypracowały sobie to świadczenie i z najniższą emeryturą.

- Renta socjalna jest dla tych, którzy nie mieli szansy pracować ze względu na niepełnosprawność – wyjaśnia Michałkiewicz. - Podnosimy też zasiłek pielęgnacyjny, by wynosił tyle co dodatek pielęgnacyjny - dodaje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39