To już piąta edycja organizowanych przez Białostocki Teatr Dramatyczny warsztatów "Teatr - Lubię to!". Podczas spotkań poruszone zostaną zagadnienia związane z edukacją kulturalną i teatralną. Zajęcia prowadzić będą profesjonaliści praktykujący na deskach Teatru Dramatycznego. Udział w inicjatywie jest bezpłatny.
– Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl szkoleń "Teatr – Lubię to! Sezon 5" został dofinansowany także z budżetu Województwa Podlaskiego. Celem warsztatów, które organizujemy już od kilku lat, jest wspieranie pedagogów w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji oraz innych wydarzeń szkolnych – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego.
"Teatr – Lubię to! Sezon 5" - szczegóły
Dwudniowe weekendowe spotkania odbywać się będą w październiku, listopadzie i grudniu w budynku Nie Teatru. Szkolenia zaplanowano w godzinach 9:00-15:00
- Tym razem otwieramy się też na inne grupy niż sami nauczyciele. W ubiegłych latach inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób pracujących w instytucjach kultury oraz animatorów kultury z mniejszych miejscowości. W tym roku osoby takie również będą miały możliwość uczestniczenia w szkoleniach - powiedziała dr Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych.
Tematy warsztatów
Program wydarzenia powstał w oparciu o ewaluację poprzednich edycji warsztatów. Uczestnicy sami zdecydowali więc, jaka tematyka najbardziej ich interesuje.
Pierwsze warsztaty odbędą się 21 i 22 października. Podczas spotkań zatatuowanych "Każdy może być aktorem" prowadzący - psycholog Anna Klimek oraz aktor Dawid Malec - opowiedzą o tym, jak pracować z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.
- Postaramy się uświadomić uczestników, w jaki sposób pobudzać i rozwijać zainteresowania teatralne wśród młodzieży ze spektrum autyzmu. Zastanowimy się nad tym, jak wprowadzić ją w świat teatru ruchu czy performansu. W trakcie naszego warsztatu przybliżymy ćwiczenia teatralne, które pozwalają osobom ze spektrum autyzmu otworzyć się na kontakt z innymi ludźmi i spróbować pokonać własne ograniczenia – powiedział Dawid Malec.
Zaplanowano także szkolenie dotyczące możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu przy produkcji spektakli. Warsztaty "Ekoetyka w teatrze" poprowadzą pracownicy pracowni modelatorskiej Teatru Dramatycznego. Termin tego spotkania zaplanowano na 28 i 29 października.
Kolejna propozycja to warsztat ”Teatr cieni”, który odbędzie się 4 i 5 listopada. Prowadzący - czyli Bernard Bania i Patryk Ołdziejewski - opowiedzą o tym, jak wykorzystać na scenie grę światłem, cieniem i kształtem.
- Teatr cieni jest, moim zdaniem, jedną z najbardziej rozwijających wyobraźnię i kreatywność formą teatralną. Daje nam możliwość kreowania rzeczywistości z wykorzystaniem dowolnych form teatralnych: żywego planu, lalki, teatru przedmiotu etc. i łączenie ich w jeden wspólny efekt sceniczny, który możemy dowolnie komponować, zniekształcać, "zoomować", itp. dzięki odpowiednim manipulacjom światłem – powiedział Bernard Bania.
18 i 19 listopada odbędą się warsztaty "Spokojne przygotowania do spektaklu". Katarzyna Mikiewicz i Marek Tyszkiewicz przedstawią uczestnikom ćwiczenia relaksacyjne oraz gry i zabawy integracyjne, które mogą być pomocne w przygotowaniach do spektaklu.
Przedostatnie spotkanie dotyczyć będzie interpretacji tekstów. "Adaptacja i interpretacja tekstu" to tytuł warsztatów, które 25 i 26 listopada poprowadzą Arleta Godziszewska i Marek Cichucki.
Cykl zakończy się w pierwszy weekend grudnia. Ostatnie spotkanie zatytułowane "Gra bez słów" będzie poświęcone pantomimie. Kamila Wróbel-Malec i Michał Przestrzelski opowiedzą o tym, w jaki sposób możemy za pomocą własnego ciała wyrażać emocje i uczucia.
Jak podkreśliła Martyna Faustyna Zaniewska, chociaż warsztaty mają charakter teoretyczny, to wiedza podczas nich zdobyta, bez wątpienia wesprze pedagogów i animatorów kultury w ich praktycznej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zapisy odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie
formularza dostępnego na STRONIE INTERNETOWEJ .
Terminy, miejsce i zasady warsztatów
Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
Warsztaty będą odbywały się w weekendy: w soboty i niedziele, w godzinach od 9:00 do 15:00 w NieTeatrze, przy ul. H. Sienkiewicza 4 w Białymstoku.
Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz konspekt teatralny.
24@bialystokonline.pl