- Na zabieg nie musimy się umawiać, nie są potrzebne jakieś specjalne zaświadczenia. Jeśli jest to kolejne szczepienie (należy je przyjąć 3 razy: druga dawka po miesiącu od pierwszej i trzecia dawka po pięciu miesiącach od dawki drugiej), należy mieć ze sobą ich historię - informuje Andrzej Jarosz z WSSE.
Żółtaczka wszczepienna jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Co roku zabija 2 miliony osób, jej nosicielami jest ok. 2% Polaków. Co piąty z nich umiera w wyniku marskości wątroby, co dwudziestego zabija rak tego organu. Możliwość zakażenia występuje w czasie zabiegów operacyjnych, dentystycznych, iniekcji, transfuzji krwi, drogą płciową czy podczas zabiegów kosmetycznych.
- Liczymy, że przez tę dekadę zaszczepi się u nas ok. 200 osób - mówi Jarosz. Akcja w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (ul. Legionowa 8) będzie trwała do 25 września. Na szczepienie, poprzedzone podstawowym wywiadem lekarskim, można zgłaszać się między godz. 12 a 15. Promocyjna cena szczepionki to 40 zł.