Ruszyła specjalna edycja Szlachetnej Paczki. Celem akcji jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przez to, że musieli uciekać ze swojego kraju, znaleźli się w trudnej sytuacji. Większość z nich prowadziła normalne, spokojne życie. Na skutek najazdu rosyjskiego agresora, musieli uciekać i zostawić wszystko, co mieli.
- 4 czerwca nastąpiło otwarcie bazy rodzin Solidarnej Paczki – skierowanej do uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich świat skurczył się do rozmiaru jednej walizki. Dlatego potrzebują pomocy, solidarności, naszej obecności i poczucia, że są u nas mile widzianymi gośćmi – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki.
Rodziny i ich historie można poznać na www.szlachetnapaczka.pl. Wśród nich są też takie, które mieszkają obecnie w Białymstoku i Sokółce. Niektórzy muszą pomieścić się w niewielkim pokoju przedzielonym materiałem od innych mieszkańców. Nie narzekają, cieszą się, że w ogóle mają dach nad głową i są bezpieczni. Potrzeby są bardzo różne. Jedni proszą o żywność, inni o ubrania, pościel czy materiały szkolne. Lampka nocna, o którą prosi starsza pani jest już wręcz towarem luksusowym.
Aktualnie ponad 460 wolontariuszy Szlachetnej Paczki odwiedza rodziny uchodźcze w całym kraju. Sprawdzają, jak sobie radzą i jaka pomoc jest im najbardziej potrzebna. Poznają ich historię, rozmawiają i udzielają wsparcia.
Warto mieć na uwadze, że potrzeby rodzin, które znalazły się w Solidarnej Paczce, często się różnią od tych ze Szlachetnej Paczki. Wiele z nich prosi o ubrania, co łatwo zrozumieć – uciekali zimą, a dziś mamy czerwiec. Często proszą o doposażenie mieszkania czy pokoju, w którym przebywają. Niektórzy chcieliby dostać nowe okulary, bo poprzednie np. zniszczyły się w trakcie ucieczki. Potrzebą, która pojawia się najczęściej jest żywność.
Jak się przyłączyć do pomocy?
Jak zaangażować się w Solidarną Paczkę? Należy zorganizować grupę kilku osób – rodziny, znajomych, współpracowników itp., wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl i przygotować potrzebną pomoc. Wcześniej należy się jednak upewnić, czy grupa jest w stanie zorganizować wszystkie potrzeby. Na maila przyjdzie lista zakupów z potwierdzeniem wyboru. Na każdym etapie przygotowywania paczki można skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Można mu zadawać pytania, a nawet osobiście poznać rodzinę. Następnie skompletowane i zapakowane paczki należy zawieźć do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów, który odbędzie się w dniach 25-26 czerwca. Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki należy ustalić z wolontariuszem. W ten sam weekend trafi ona do wybranej rodziny.
justyna.f@bialystokonline.pl