Po innowacyjnym technikum przyszedł czas na liceum
Na początku ubiegłego roku pisaliśmy o powstaniu w Białymstoku nowej szkoły średniej - Technikum Programistycznego InfoTech przy ul. Ciepłej 40 (szczegóły: Będą kształcić mistrzów programowania – nowa szkoła w Białymstoku).
Teraz w naszym mieście powstaje kolejna placówka - Liceum Ogólnokształcące INFOTECH, które będzie realizowało edukację opartą o model fiński. Będzie ono mieścić się przy ul. Ciepłej 40. Właśnie ruszyła rekrutacja, chętni mogą się zgłaszać poprzez wysłanie formularza.
- Z fińskiego modelu edukacji czerpiemy najlepsze wzorce, czyli sposób nauki i rozwiązania organizacyjne. Dokładamy do tego polskie treści, ale przede wszystkim kadrę nauczycieli, w tym akademickich i specjalistów z firm, instytucji. Choć stawiamy na umiejętności, to jednocześnie budujemy relacje. Kładziemy nacisk na wartości, ucząc przy tym kreatywnego i krytycznego myślenia, które nie tylko poszerzają horyzonty, ale są przede wszystkim przepustką do matury i studiów wyższych - wyjaśnia Katarzyna Kaczyńska, dyrektor Liceum INFOTECH w Białymstoku.
Na temat bezstresowej edukacji krąży wiele opinii. Przykład skandynawski udowadnia, że uczniowie nie tylko uczą się chętnie, ale przede wszystkim bardzo dobrze. Współpraca zamiast współzawodnictwa, równe traktowanie w miejsce stygmatyzacji, wspieranie talentów uczniów - to wszystko sprzyja rozwojowi. Jak przekonują praktycy, tworzenie przestrzeni dla samodzielności, indywidualności nie jest wcale w opozycji do wysokiego poziomu nauczania.
- Moje doświadczenie egzaminatora maturalnego pokazuje, że uczniowie, którzy uczą się poprzez rozumienie, a nie tylko pamięciowe zapamiętywanie, osiągają lepsze wyniki - mówi Sylwia Karczewska, polonistka w nowej szkole.
Szkoła bez ocen, nowe technologie, innowacyjne metody nauczania
Sukces Technikum INFOTECH udowadnia, że w Białymstoku jest popyt na szkołę skoncentrowaną na potrzebach uczniów, ale i kształceniu specjalistów. Liceum to kolejna po technikum placówka założona przy wsparciu firm Klastra Technologicznego. Technikum kształci przyszłych mistrzów programowania, a liceum stawa na kierunki poszukiwane przez pracodawców, ale i te, które związane są wyborem studiów jak medycyna czy media cyfrowe.
Liceum przygotowuje młodych ludzi do zawodów przyszłości w branżach - ekonomia i e-commerce, biomedycyna, prawo z elementami nowych technologii. Dwa pierwsze lata nauki mają charakter ogólny: przedmioty ogólnokształcące realizowane metodą projektów, nauka języków obcych (angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego, hiszpańskiego) - również w zakresie rozszerzonym, praca zespołowa, kształtowanie umiejętności miękkich i społecznych.
Zaplanowano również bogatą ofertę zajęć dodatkowych, jak na przykład biomedycyna, neurolingwistyka, grafika komputerowa, zajęcia z rysunku architektonicznego i wiele innych.
Wśród kadry znajdują się wykładowcy Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Celem szkoły jest przekazywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, w tym również kształtowanie kompetencji miękkich, które przydadzą się w przyszłości, jak między innymi komunikatywności czy radzenia sobie ze stresem.
ewa.r@bialystokonline.pl