Ruszyła budowa spalarni

2013.12.09 00:00
W poniedziałek (9.12) konsorcjum, które będzie budować spalarnię odpadów przy ul. Andersa w Białymstoku weszło na plac budowy.
Ruszyła budowa spalarni
Fot: Spółka Lech
Plac budowy spalarni

Wejście na plac budowy opóźniało się (prace miały ruszyć już latem), bo dopiero tydzień temu - po wielu protestach i odwołaniach - wojewoda wydał decyzję, w której utrzymał w mocy decyzję zatwierdzającą projekt budowlany oraz udzielającą pozwolenia na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku.

Prace przygotowawcze

W pierwszej fazie będą trwały prace przygotowawcze polegające na ogrodzeniu i niwelacji terenu, budowie dróg tymczasowych i zaplecza socjalnego budowy. Równolegle wykonywane będą wykopy obiektowe, w tym skomplikowany wykop o głębokości 13 m dla posadowienia bunkra odpadów.

Zgodnie z projektem, na terenie białostockiego zakładu mieścić się będą: budynek procesowy z bunkrem na odpady, kotłem odzyskowym, instalacją oczyszczania spalin oraz instalacją zestalania i stabilizacji popiołów, budynek techniczny, budynek przetwarzania i waloryzacji żużla oraz inne obiekty potrzebne do właściwej pracy zakładu.

Energia z odpadów

- Odpady komunalne będą dostarczane do zakładu przez samochody ciężarowe, które z punktu ważenia oraz kontroli, zostaną skierowane przez plac manewrowy do hali wyładunku. W sumie zakład będzie posiadał cztery stanowiska wyładowcze. Całą halę i instalację zaprojektowano w taki sposób, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się na zewnątrz odorów ze zgromadzonych odpadów – zaznacza Alina Pisiecka, wiceprezes spółki Lech, pełnomocnik ds. realizacji projektu.

Odpady do linii spalania będą podawane za pomocą jednej z dwóch suwnic, a proces spalania odbywać się będzie na specjalnym ruszcie schodkowym.
- Natomiast jedną z najważniejszych funkcji realizowanych przez ZUOK w Białymstoku będzie wykorzystanie energii z termicznego przekształcania odpadów komunalnych – przypomina Pisiecka.

Spalarnia będzie w mogła wyprodukować ok. 360 tys. GJ energii cieplnej w sezonie grzewczym oraz 38 tys. MWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Nie tylko Białystok

Instalacja ma być oddana do użytkowania na przełomie 2015 i 2016 r. Z kompleksowego systemu gospodarki odpadami, w skład którego wchodzi także Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, będzie mogło skorzystać blisko 390 tys. mieszkańców Białegostoku oraz pobliskich gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa oraz Zabłudowa.

Poza białostocką spalarnią w kraju w najbliższych latach powstanie jeszcze 5 takich obiektów - w Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Spalarnię w Białymstoku buduje konsorcjum firm: Budimex S.A. (pełnomocnik konsorcjum), Keppel Seghers Belgium N.V. oraz Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1571 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39