Ruszył długo wyczekiwany remont ogrodzenia pałacu Branickich. Już co najmniej od dwóch lat dosłownie sypał się w oczach. Właśnie prowadzone są prace przy jego najbardziej zdegradowanej części - przy bramie Gryf. Zdjęto osypujące się tynki, w tej chwili kładziona jest pierwsza warstwa nowego.
- Pałac Branickich jest jedną z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w tej części Europy, dlatego prace przy tym obiekcie prowadzone są na podstawie szczegółowych zaleceń konserwatorskich. Aby chronić jeden z najważniejszych i najlepiej rewaloryzowanych ogrodów barokowych w Polsce zalecono m.in. naprawę wszystkich tynków w miejscach, gdzie są zniszczone, usunięcie rys i spękań w murze, wykonanie izolacji poziomej muru ogrodzenia oraz usunięcie korozji biologicznej muru i czap betonowych, ozdobionych kulami na kwadratowej podstawie. Przewidziano również naprawę powłoki malarskiej oraz oczyszczenie konstrukcji stalowych bram i furtek – informuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków.
W tym roku miasto Białystok, które jest właścicielem ogrodów Branickich i ogrodzenia wraz z bramą otrzymało z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków 70 tys. zł dotacji na prace naprawcze związane z modernizacją bramy wjazdowej wraz z murami. Na całość prac przy tym zabytku zapisano w tegorocznym budżecie miasta 1 mln zł.
Warto dodać, że na początku bieżącego roku zakończyły się prace remontowe przy pawilonie włoskim. Odnowiona została także część muru ogrodzeniowego od pawilonu do narożnika przy ul. Akademickiej.
Ogrodzenie zespołu rezydencji Branickich w Białymstoku prawdopodobnie zostało wykonane w latach 30. XVIII w. – było to ogrodzenie na niektórych odcinkach murowane, tynkowane, na innych drewniane oraz ażurowe - przypominają służby konserwatorskie.
Brama wjazdowa wraz z murami znajduje się w rejestrze zabytków województwa podlaskiego od 1958 r.
Ogród Branickich w Białymstoku powstał w XVIII w. według założeń francuskich ogrodów. Składał się z salonu ogrodowego, boskietów i części przy Pawilonie Chińskim. Ogród dolny został oddzielony od górnego kanałem. W obu częściach znajdowały się rzeźby, fontanny i pawilony. Do pałacu prowadziły dwa dziedzińce: wstępny i honorowy. Fragment oryginalnego ogrodzenia został zachowany do dnia dzisiejszego od strony ul. Akademickiej. Właśnie w tej części znajdowała się ówcześnie brama wjazdowa wraz z wystrojem rzeźbiarskim.
ewelina.s@bialystokonline.pl