Już ruszyły pierwsze powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierzy rezerwy, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy. Jest to nowa forma służby, która ma być doskonałą opcją zarówno dla osób, które chcą być w przyszłości związane z armią, jak i tych, którym zależy, by dalej w niej służyć.
Ustawa o Obronie Ojczyzny wprowadziła służbę w ramach aktywnej rezerwy. Będą ją tworzyły osoby, które "głosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia".
Do takiej służby mogą być osoby, które w przeszłości były żołnierzami zawodowymi, odbyły przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, jednak z powodu różnych powodów nie mogły dalej służyć.
- Aktywna rezerwa może być doskonałym wyborem dla byłych żołnierzy. Będzie również alternatywą dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, którzy nie są w stanie z uwagi na wymagania pracodawcy utrzymać wymaganej w służbie gotowości. Specjalnie dla takich żołnierzy zostaną utworzone w brygadach OT tzw. kompanie o niższej gotowości. Byli żołnierze zawodowi mogą liczyć na stanowiska dowódcze - jako zastępcy - oraz instruktorskie – mówi dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła.
Służba w aktywnej rezerwie, jak wynika z ustawy, jest a podstawie powołania na czas nieokreślony. Każdy powołany żołnierz pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Może się jednak zdarzyć, że okres pełnienia służby będzie większy. Służba może być także pełniona w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
W jaki sposób można się zgłaszać do służby?
Za proces rekrutacji do tej formy służby odpowiadają Wojskowe Centra Rekrutacji i to tam ochotnicy chcący wstąpić w szeregi aktywnej rezerwy powinni skierować swoje pierwsze kroki.
Można się też zgłaszać do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i wziąć udział w 18 pułku rozpoznawczym w Białymstoku, które rozpocznie się 14 listopada 2022 r. Chętni mogą składać wnioski do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku lub zarejestrować się na Portalu Rekrutacyjnym Wojsko Polskie www.zostanzolnierzem.pl, Warto pamiętać, że Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa daje pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej oraz pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Oprócz tego można liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4560 zł od pierwszego dnia służby, bezpłatne umundurowanie, wyżywienie, zakwaterowanie oraz możliwość odbycia szkoleń na koszt armii.
justyna.f@bialystokonline.pl