Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego już po raz 10. organizuje konkurs pod nazwą "Samorząd Równych Szans" na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
W konkursie mogą wziąć udział samorządy ze wszystkich województw, które zrealizowały lub realizują projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnych społeczności. Działania zostaną ocenione ze względu na ich jakość oraz wpływ na faktyczną poprawę sytuacji a nie wysokość przeznaczonych środków finansowych. Dlatego warto pamiętać, że nawet niewielkie, ale innowacyjne i odpowiadające na lokalne potrzeby projekty mają realną szansę zdobyć nagrodę.
Projekt zgłoszony do konkursu musi być zrealizowany lub być w trakcie realizacji oraz przyczyniać się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego. Nie można natomiast zgłaszać projektów nagrodzonych w poprzednich edycjach "Samorządu Równych Szans".
Białostocka kampania była już nagrodzona
Warto wspomnieć, że Białystok już raz zdobył nagrodę specjalną w 2018 roku za kampanię społeczną "Ostatni skok". której realizacja rozpoczęła się przed wakacjami 2016 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem kampanii był Adam Kujawa, pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. osób niepełnosprawnych. Na potrzeby kampanii powstał film "Ostatni skok" przedstawiający historię białostoczanina Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat, po niefortunnym skoku do wody, stał się osobą niepełnosprawną. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w przygotowanie kampanii, spot w autentyczny sposób przedstawił dramat i problemy osób z urazem kręgosłupa. Spot został przekazany do białostockich szkół, z młodzieżą spotykał się pomysłodawca akcji Adam Kujawa. Kampanii towarzyszyły plakaty i ulotki przestrzegające przed skokami do wody.
Zgłaszane projekty będą oceniane w następujących obszarach:
- niezależne życie, w tym usługi społeczne i deinstytucjonalizacja,
- dostępna informacja,
- dostępna komunikacja,
- dostępna edukacja,
- dostępne rozwiązania architektoniczne,
- dostępne wybory,
- dostępność wydarzeń sportowych,
- dostępność wydarzeń kulturalnych,
- dostępność turystyki,
- dostępne towary i usługi, zwłaszcza usługi publiczne,
- zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami,
- działania na rzecz opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w tym rodziców dzieci z niepełnosprawnościami,
- działania na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami,
- działania na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w sektorze publicznym,
- inne nowatorskie rozwiązania służące wyrównywaniu szans w dostępie osób z niepełnosprawnościami do pełnego udziału we wszystkich aspektach życia.
To jeszcze nie wszystko, gdyż w bieżącej edycji konkursu organizatorzy wyodrębnili obszary priorytetowe, które zostaną dodatkowo wyróżnione. A są to:
- aktywność obywatelska osób z niepełnosprawnościami,
- niezależne życie, w tym usługi społeczne i deinstytucjonalizacja,
- działania na rzecz opiekunów osób z niepełnosprawnościami,
- edukacja włączająca,
- działania na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami,
- dostępne wybory.
Najlepsi otrzymają statuetki oraz nagrody główne
Rada Nagrody wybierze najlepsze projekty, które zostaną uhonorowane statuetką "Samorząd Równych Szans". Zostaną także przyznane trzy równorzędne Nagrody Główne, dla następujących grup samorządów: najlepsze gmina, najlepszy powiat grodzki oraz najlepszy powiat ziemski/województwo.
Przewodniczącym tegorocznej Rady Nagrody będzie Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Radę Nagrody tworzą reprezentanci: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie w osobie Pani Dyrektor, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami oraz Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.
Udział w konkursie "Samorząd Równych Szans" jest całkowicie bezpłatny. Wnioski należy składać w internetowej Bazie Dobrych Praktyk do 28 lutego 2020 roku.
Ogłoszenie wyników zaplanowano na 6 kwietnia 2020 roku. Wręczenie nagród i wyróżnień także odbędzie się już w drugim kwartale 2020 roku podczas ogólnopolskiej gali, w której wezmą udział goście z całego kraju. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do promowania działalności samorządów, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się z Magdaleną Lubaś pod numerami tel.: 12 444 73 49 lub 663 000 040 albo mailowo: bdp@firr.org.pl.
ewa.r@bialystokonline.pl