Celem olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami u młodych ludzi oraz inspiracja do aktywności społecznej. Osoby, które się zgłoszą, będą miały za zadanie realizowanie projektu społecznego, który zmieni lokalne otoczenie na lepsze.
Zwolnieni z Teorii jest praktyczną grą zespołową. Uczestnicy przeprowadzą różnego rodzaju inicjatywy, które mają wywrzeć pozytywny wpływ na życie społeczności w ich regionie.
Uczestnicy olimpiady, którzy ukończą swój projekt, otrzymają certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. Certyfikat potwierdza zdobyte doświadczenie i wiedzę o najważniejszych elementach zarządzania projektami, wystarczającą do samodzielnej realizacji projektu, również społecznego. Jest on rozpoznawalny i honorowany na całym świecie, a starają się o niego menadżerowie średniego szczebla, 30-latkowie pracujący w największych polskich firmach.
W olimpiadzie mogą wziąć udział studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 listopada bieżącego roku. Czas na realizację projektów zespoły mają do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. odbędzie się Wielki Finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty przeprowadzone w tej edycji.
Organizatorzy programu są przekonani, że dzięki niemu uczestnicy mają szanse na zdobycie pierwszej praktyki zawodowej.
- Nie od dziś wiadomo, że wczesne nabywanie doświadczenia i kompetencji praktycznych daje większe szanse na sukces zawodowy. Niestety, ogromny odsetek nawet najzdolniejszych uczniów kończąc szkołę nie posiada żadnego doświadczenia praktycznego. Nasz program jest odpowiedzią na brak okazji do rozwijania praktycznych kompetencji stwarzanych przez system edukacji - mówi Paula Bruszewska, twórczyni Zwolnionych z Teorii.
W ubiegłym roku finaliści Zwolnionych z Teorii otrzymali nagrody z rąk prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Kapitule olimpiady zasiadają m.in. Marian Owerko, Jerzy Baczyński, Anda Rottenberg czy Jerzy Koźmiński.
Osoby, które chcą osobiście porozmawiać z realizatorami projektu i dowiedzieć się o nim więcej, mogą przyjść do Centroom w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 9.
justyna.f@bialystokonline.pl