Najwięcej mogą zyskać przedsiębiorcy inwestujący w nowoczesne technologie oraz ochronę środowiska. Od połowy tego roku kilka polskich banków rozpoczęło nabór wniosków o udzielenie kredytu technologicznego. Pozwala on sfinansować inwestycje mające na celu zakup i wdrożenie innowacyjnych technologii.
Tego rodzaju kredyt może zostać częściowo umorzony dzięki środkom Unii Europejskiej przekazywanych w formie premii technologicznej. Jednak warunkiem otrzymania takiej premii jest uruchomienie przez przedsiębiorcę, na podstawie wdrożonej technologii, wytwarzania i sprzedaży nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Kredyt technologiczny może być udzielony do wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji i skierowany jest do przedsiębiorców lub osób fizycznych spełniających kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy. Premia technologiczna wypłacana jest natomiast zgodnie z "Mapą pomocy regionalnej" w odniesieniu do wartości udzielonego kredytu, jednorazowo lub w transzach, w kwocie odpowiadającej wartości netto osiągniętej sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych w wyniku inwestycji, nie wyższej jednak niż 4 mln złotych.