W 2013 r. w warsztatach antydyskryminacyjnych "Różnorodność - podaj dalej!" wzięło udział 2000 uczniów z 25 szkół z Białegostoku i powiatu białostockiego. Obejmowały one ćwiczenie, w którym wczuwano się w sytuację osoby należącej do mniejszości oraz pokaz filmu "Niebieskoocy" lub "Symbole" (Galerii Arsenał).
- Oba filmy odnoszą się do tematu dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną, stopień sprawności, płeć, wiek, itd. – tłumaczy Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9/12, koordynator projektu.
W ramach projektu kształcono też osoby, które mogłyby samodzielnie prowadzić warsztaty antydyskryminacyjne oraz wykorzystywać elementy edukacji antydyskryminacyjnej w swojej codziennej pracy z ludźmi. Oprócz tego na UwB odbyło się sympozjum zwieńczone debatą o edukacji antydyskryminacyjnej w województwie podlaskim.
- Realizacja projektu zaowocowała wydaniem specjalnego numeru czasopisma socjologicznego "Pogranicze. Studia społecznie". Pojawiają się w nim bardzo ciekawe artykuły naukowe pokazujące zróżnicowanie społeczne i konsekwencje tego zjawiska w postaci nierówności społecznych, procesów dyskryminacji oraz uprzedzeń, które warunkują takie procesy – opowiada Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii UwB.
Druga publikacja, e-book "Narzędziownik różnorodności", zawiera opisy projektów i działań antydyskryminacyjnych z całej Polski.
Roczny projekt "Różnorodność – podaj dalej! 2013" był współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
ewelina.s@bialystokonline.pl