Rok remontów i utrudnień dla pasażerów PKP. Potem ma być dużo lepiej

2017.02.06 14:19
W tym roku rozpocznie się w woj. podlaskim kilka dużych inwestycji kolejowych. Zanim jednak doczekamy się szybkiej kolei, przez ponad rok będzie trzeba przygotować się na utrudnienia.
Rok remontów i utrudnień dla pasażerów PKP. Potem ma być dużo lepiej
Fot: Dorota Mariańska

Pod koniec stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały wartą 208 mln zł umowę na modernizację 3 linii, które mają pełnić funkcję zastępczą na czas przebudowy trasy z Białegostoku do Warszawy. Jednak także te remonty spowodują utrudnienia w przejazdach pociągów.

Szybciej, ale za jakiś czas

3 trasy objazdowe to Czeremcha - Białystok (linia nr 32), Siedlce - Czeremcha (nr 31) i Ostrołęka - Łapy (nr 36). Łącznie wymienionych zostanie 95 km torów i 150 tys. podkładów. W związku z tym pierwsza z wymienionych linii będzie zamknięta przez prawie 4 miesiące - od 12 czerwca do końca września.

- Jest to znacząca praca do wykonania na tych liniach. Najwięcej pracy będzie przy linii nr 32, która jest jednotorowa, więc będzie trzeba ją zamknąć całkowicie - mówi Krzysztof Pietras, Zastępca Dyrektora Regionu Centralnego ds. Projektów Unijnych PKP PLK.

Ze względu na zmiany czas podróży na tym odcinku ma wydłużyć się o 30-40 minut. W przypadku pozostałych dwóch linii nie będzie tak dużych problemów. Na linii nr 31 planowane są kilkugodzinne przerwy w ruchu, ale w nocy, a linia nr 36 i tak na odcinku od Łap do Śniadowa jest obecnie zamknięta. Docelowo prędkość przejazdu po remontach na tych odcinkach ma wynosić 120 km/h.

- Żeby docelowo wprowadzić prędkość 120 km/h na tych odcinkach, musimy pokończyć też działania z innych programów takich jak Program Polski Wschodniej, programy z RPO. Myślę, że ta prędkość możliwa do osiągnięcia będzie w 2020 r. Póki co na pewno pojedziemy 80 km/h - tłumaczy Pietras.

A miało być więcej

Zanim jednak wszędzie będzie można pojechać łatwo i szybko, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie zostaną zrealizowane także plany PKP Przewozów Regionalnych, które planowały zdecydowane zwiększenie liczby połączeń w woj. podlaskim w tym roku.

- Cieszę się, że PLK rozpoczyna remonty linii, na których mamy swoje przewozy. Nie ukrywam, że liczymy na większe prędkości. Jednak nasza umowa z października jest bardzo zagrożona. Wszędzie tam, gdzie chcieliśmy wykonywać przewozy 2 razy większe, mamy teraz kłopoty. Jeśli chodzi o trakcję spalinową, to 50% naszego kontraktu jest bardzo zagrożona - obawia się Jarosław Glazer, Dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Na trasie z Białegostoku do Czeremchy uruchomiona będzie autobusowa komunikacja zastępcza, ale problem pojawia się na trasie z Czeremchy do Siedlec, ponieważ baza w Białymstoku zostanie całkowicie oddzielona od tej linii.

- Jeszcze nie wiemy, jak to zrobimy, ale oczywiście nie zostawimy naszych podróżnych na pastwę losu. Jednak wiadomo, że zakładanych zwiększeń nie uda nam się w tym roku zrealizować - dodaje Glazer.

Byle do Warszawy

W kwietniu mają ruszyć prace przy trasie z Białegostoku do Warszawy, która jest częścią Rail Baltica. W ciągu miesiąca powinien zostać wyłoniony wykonawca odcinka Sadowne - Czyżew, który ma zostać skończony w 2019 r. Natomiast druga część projektu - z Czyżewa do Białegostoku - ma zostać wykonana w latach 2018-2020. Dzięki modernizacji wszystkich odcinków linii E75 pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, co skróci czas podróży na trasie z Warszawy do Białegostoku z obecnych 2 h 26 min do poniżej 2 h.

Władze województwa cieszą się, że inwestycje kolejowe ruszają w regionie, ale są świadomi, że póki co pasażerowie będą musieli przemęczyć się na czas wszystkich remontów.

- Ten inwestycje są dla województwa bardzo ważne. Z jednej strony to bardzo dobrze, że są wykonywane, bo ułatwią transport kiedy będzie trwał remont linii głównej. Z drugiej strony my, jako samorząd, zabezpieczamy transport pasażerski kolejowy i tu rzeczywiście jest problem, bo mieliśmy zwiększyć ilość połączeń a czasowo zostaną one ograniczone – mówi marszałek Jerzy Leszczyński.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1538 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39