Coraz więcej się mówi o elastyczności godzin w pracy. Jak wynika z raportu ManpowerGroup „Czego pragną pracownicy”, to okazuje się, że ponad połowa osób mających dzieci podkreśla, że najważniejsza jest dla nich opcja wyboru godzin pracy. Co ciekawe 80% rodziców uważa, że bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki zawodowe, jedna 43% rozważa w najbliższym czasie zmiany zatrudnienia.
Aktywni zawodowo rodzice są często solidnymi pracownikami. Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku pracodawców warto, by brali pod uwagę możliwości dopasowania pracy do ich codziennych obowiązków. Takie podejście bez wątpienia zacieśni więź pracownika z firmą.
Z raportu Manpower Group wynika, że rodzicom zależy na tym, by po pracy mieć czas dla rodziny i przyjaciół oraz na odpoczynek.
- Moment, w którym pracownik zostaje rodzicem, często w znaczący sposób wpływa na jego motywację, chęć do pracy i rozwoju, a także potrzebę zrozumienia oraz elastyczności ze strony pracodawcy, zarówno w aspekcie godzin pracy jak i jej sposobu. Niektóre organizacje mając na względzie dobro zapracowanych rodziców pomagają im w trudzie łączenia "dwóch etatów", tworząc w swojej przestrzeni specjalne miejsca dedykowane najmłodszym – mówi Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy, lider linii biznesowej RPO w ManpowerGroup.
Coraz więcej firm decyduje się na otworzenie przedszkola lub żłobka na swoim terenie. Dzięki temu rodzic ma większy komfort pracy i świadomość, że dziecko ma właściwą opiekę tuż obok.
- Coraz częściej pojawia się także możliwość przyprowadzenia malucha do biura w sytuacji, gdy mama lub tata nie może zapewnić mu innej opieki. Pracodawcy wprowadzają tego typu udogodnienia między innymi z uwagi na fakt, że same koszty z tym związane są niczym w porównaniu z kosztami całkowitej absencji pracownika – dodaje Piotr Zygmunt.
W raporcie zwrócono tez uwagę na samopoczucie pracujących rodziców. Okazuje się, że 80% z nich jest zadowolonych i dobrze się czuje w miejscu pracy. 60% z nich docenia możliwość nauki nowych umiejętności. Ponad połowa czuje się spełniona.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy o zmianie miejsca pracy myśli 43% aktywnych zawodowo rodziców.
- Jako grupa pracownicza, rodzice zwykle wykazują się dużą lojalnością, bardzo ważne są dla nich bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji. Niestety, obecna sytuacja może być wyzwaniem dla aktywnych zawodowo rodziców – stale rosnące koszty życia powodują, że nad lojalnością bierze górę chęć wyższych zarobków, dlatego też tak wielu z nich myśli o zmianie pracy. Dodatkowy aspekt w postaci powrotu do biur spowodował, że część osób nie jest w stanie pogodzić obowiązków pracownika z równie wymagającymi obowiązkami mamy czy taty. W związku z tym rodzice rozważają zmianę miejsca pracy na takie, które daje jeszcze większą niż dotychczas elastyczność - podsumowuje Piotr Zygmunt.
justyna.f@bialystokonline.pl