Danuta Siedzikówna urodziła się w Guszczewinie koło Narewki w 1928 roku. W wieku zaledwie 15 lat, w czasie wojny wstąpiła do Armii Krajowej. Po wojnie zaczęła współpracować antykomunistycznym podziemiem – została sanitariuszką w 5. Wieleńskiej Brygadzie AK, której dowódcą był Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Wówczas też przyjęła pseudonim "Inka". W lipcu 1946 roku została aresztowana przez UB w Gdańsku, gdzie udała się po zaopatrzenie medyczne. Trafiła do więzienia w Gdańsku. Zarzucono jej członkostwo w nielegalnej organizacji, nielegalne posiadanie broni, udział w napadach na funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i UB, a także podżeganie do ich zabicia.
Mimo ciężkich przesłuchań podczas, których "Inka" była bita, odmówiła współpracy z UB. 3 sierpnia została uznana za winną i skazana na śmierć. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946 roku, a wraz z sanitariuszką zastrzelony został Feliks Selmanowicz "Zagończyk".
Jej wyrok został unieważniony pośmiertnie w 1991 roku przez Sąd Wojewódzki w Gdańsku na mocy przepisów ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
W 2014 roku odnaleziono grób, w którym pochowana została "Inka". 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny oraz Feliksa Selmanowicza na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Danuty Siedzikówny na pierwszy stopień oficerski.
W tym roku przypada 72. rocznica jej śmierci. Z tej okazji we wtorek o godz. 18.00 Młodzież Wszechpolska organizuje uroczystości. Obchody rozpoczną się przed Pomnikiem Mordu Katyńskiego na skraju parku przy ul. 11 listopada w Białymstoku, skąd uczestnicy zgromadzenia przemieszczą się pod pobliski pomnik "Inki" po drogiej stronie Ronda Katyńskiego.
Wcześniej o godz. 12.30 kwiaty pod pomnikiem złoży wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl