Photon został wymyślony przez studentów Politechniki Białostockiej. Przeznaczony jest głównie dla osób w wieku 6-12 lat. Za pomocą specjalnej aplikacji dzieci uczą się logicznego myślenia oraz panowania nad emocjami. Mali użytkownicy poprzez zabawy uczą się też programowania – umiejętności cennej w dzisiejszych czasach. Atrakcją jest też to, że wraz z postępem użytkownika, robot zdobywa nowe funkcje. Przychylne oceny i wygrane w rożnych konkursach sprawiły, że białostoccy studenci postanowili wejść z Photonem na rynek edukacyjny.
- Jest to przyjemna chwila, ponieważ wreszcie doczekałem się tego, na co czekam od pewnego czasu, że któryś z naszych fajnych projektów studenckich doczeka się komercjalizacji. Ten projekt ma szansę stać się produktem, czyli czymś, co będzie dostępne ogólnie na rynku – mówił rektor PB prof. Lech Dzienis. - To jest przykład wykorzystania zdobytej u nas wiedzy w sposób praktyczny – dodaje.
Największa uczelnia techniczna na Podlasiu ma zamiar wspierać projekt swoich wychowanków zarówno merytorycznie, jak i udostępniając im sprzęt. Dlatego we czwartek (1.09) doszło do podpisania listu intencyjnego, który tę pomoc zagwarantuje.
- Czujemy się niezwykle zmotywowani do działania. Cieszymy się, że tak wiele ludzi docenia nasz pomysł. Teraz wiemy już na pewno, że świat potrzebuje takiego rozwiązania. Inwestycja w ten projekt pozwoli rozwinąć go na odpowiedni poziom i pomóc w edukacji dzieci - mówi Marcin Joka, jeden z autorów robota.
W projekt włączył się także w Fundusz Xplorer Fund, który będzie przekazywał niezbędne fundusze na jego rozwój.
- Wierzymy w ten pomysł i widzimy realne szanse na wdrożenie go na większą skalę – informuje Piotr Sławski z Funduszu Xplorer Fund. - Potencjał i możliwości młodych ludzi wyraźnie rosną z roku na rok. Bardzo ważne, aby stworzyć im odpowiednie środowisko do rozwoju – dodaje.
justyna.f@bialystokonline.pl