Robot Bobot 2.0 będzie pomagał w szpitalu MSWiA w Białymstoku

2022.04.07 11:34
W szpitalu MSWiA w Białymstoku obecnie testowany jest robot Bobot 2.0., który został skonstruowany przez pracowników i absolwentów Politechniki Białostockiej. Urządzenie niebawem będzie pomagać personelowi i pacjentom.
Robot Bobot 2.0 będzie pomagał w szpitalu MSWiA w Białymstoku
Fot: PB

W MSWiA można spotkać robota. Ma na imię Bobot 2.0.

Bobot 2.0. to robot, który powstał na Politechnice Białostockiej ramach projektu "PROTECT MED", który zakłada stworzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na rzecz placówek medycznych w dobie pandemii. Obecnie urządzenie jest testowane w szpitalu MSWiA.

Bobot 2.0 może komunikować się i wspierać pracę medyków. Do tego wykonuje drobne badania diagnostyczne i zapewnia rozrywkę. Stworzono go głównie z myślą o ciężko chorych pacjentach, pozostających w izolacji ze względu na koronawirusa. Urządzenie już kilkukrotnie przeszło testy w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Teraz w planach jest podłączenie go do sieci szpitalnej, dzięki czemu będzie miał nieograniczony zasięg na terenie całej placówki medycznej. To ważne, gdyż niebawem ma zostać wdrożony do użytku w placówce.

– Nasza konstrukcja nosi roboczą nazwę Robot 2.0. Właściwie są to dwa roboty. Dzisiaj akurat jesteśmy z pierwszym prototypem na oddziale. Jest to zdalnie sterowany robot, na którego pokładzie znajduje się m.in.: sprzęt multimedialny, kamera termowizyjna oraz aparatura umożliwiająca zdalną transmisję obrazu i dźwięku. Dzięki temu pielęgniarka i lekarze będą mogli przeprowadzić wywiad z pacjentem, a także proste badania diagnostyczne, takie jak pomiar pulsu czy np. wykonanie zdjęcia termograficznego – wyjaśnił dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego, koordynator modułu Bobot 2.0 w projekcie "PROTECT MED".

Bobot 2.0. zyskał sympatię personelu i pacjentów

Mobilny asystent medyczny wzbudził dużo pozytywnych emocji wśród pacjentów. Szczególnie, że na dano mu ludzkie cechy, jeśli chodzi o wygląd, syntezę mowy i wyrażanie emocji, które odbywa się przez wyświetlanie emotikonów.

– Personel może komunikować się z pacjentem, nie wchodząc do sali, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii. Nie chcemy, żeby pacjent tracił możliwość bliskiego kontaktu z personelem, więc pozwalamy na przekazanie głosu, a w kolejnych krokach także obrazu dwukierunkowego, co częściowo może zastąpić bezpośredni kontakt. Ponadto, systemy multimedialne umożliwiają wyświetlania filmu czy dostarczanie informacji prozdrowotnych ­­­– podkreśla Marcin Żukowski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Bobot 2.0. to jedno z rozwiązań opracowanych przez naukowców z PB. Obecnie na etapie realizacji są też inne projekty: MedTAB (bezobsługowa rejestracja w szpitalu), RobUV (robot automatyczny, który dezynfekuje powierzchnie oraz powietrze za pomocą promieniowania UV-C) oraz specjalna aplikacja na smartfony (do samodzielnego poruszania się po terenie szpitala).

– Szpital MSWiA od roku realizuje wspólnie z Politechniką Białostocką projekt "PROTECT MED". Obecnie mamy gotowe prototypy rozwiązań. Liczymy na to, że będziemy dalej współpracować z Politechniką. Być może nawet urodzą się w naszych głowach kolejne pomysły, co przyczyni się do stworzenia rozwiązań, które mogą służyć naszym pacjentom i personelowi medycznemu – podsumowuje współpracę z Uczelnią prof. hab. n.med. Zyta Beata Wojszel ze szpitala MSWiA w Białymstoku,kierownik projektu "PROTECT MED".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39