"Podlasie dobrze zna się" to cykl reportaży, które opowiadają o ciekawych i może mniej znanych zakątkach naszego województwa.
Reportaż o Muzeum Parafialnym, znajdującym się w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, to opowieść o miejscu, w którym zgromadzone zostały bezcenne eksponaty związane z magnacką historią miasta. O okolicznościach powstania muzeum opowiada proboszcz kościoła ks. Jarosław Stefaniak oraz Wojciech Cymbalisty - dyrektor Portu Kultury Tykocin. Film powstał dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Podlaskiego.
- Stworzyliśmy to Muzeum, aby pokazać detale, jakich nie ogląda się na co dzień – mówi w reportażu ks. Stefaniak. - Tutaj znajdziemy coś szczególnego z naszej parafii. Wielu parafian nie wiedziało, że posiadamy tak cenne eksponaty.
W Muzeum znaleźć można portrety fundatorów kościoła Jana Klemensa Branickiego oraz Izabeli Elżbiety z Poniatowskich. Można obejrzeć także cenne przedmioty liturgiczne, monstrancje i kielichy. W Muzeum znajdują się unikatowe szaty liturgiczne, które pochodzą nawet z XVII wieku. Muzeum działa zaledwie od kilku miesięcy. Jednak już cieszy się dużym zainteresowaniem. Teraz przedmioty te są bardziej wyeksponowane, można je zobaczyć, a nawet dotknąć.
- Długo wyczekiwane Muzeum jest elementem niezbędnym w układzie Pomnika Historii, czyli miejsca łączącego historię staropolską, historię wielkich hetmanów i historię Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Tworzą one niezwykłą jedność, są to zabytki klasy zerowej. Dzięki Muzeum możemy poznać lepiej historię Tykocina – podkreśla Wojciech Cymbalisty.
Kościół jest opowieścią o świetności rodu Branickich, ich pomyśle na Podlasie piękne, murowane. W Muzeum Parafialnym czuć atmosferę dawnych lat.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl