Repatrianci, posiadający taki status, przebywający w Polsce nie dłużej niż pięć lat oraz osoby posiadające decyzję o przyrzeczeniu wydania wizy w celu repatriacji będą mogli starać się o przyznanie lokalu znajdującego się w zasobach białostockiego TBS-u.
- Do tej pory mogli się starać tylko o mieszkania z mienia gminy, teraz także i spółki - mówi Artur Szewczul z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Pulę mieszkań przeznaczonych dla repatriantów i członków ich rodzin przybyłych na zaproszenie Gminy Białystok, będzie co roku ustalał zarząd spółki. Ich liczbę ma określić w zależności od wolnych zasobów, nie może być to jednak więcej, niż dwa mieszkania rocznie. Jeśli wniosków o przyznanie mieszkania będzie więcej niż dostępnych, o przyznaniu zadecyduje wysokość partycypacji przyszłego lokatora (nie może być niższa niż 10%).
Co ważne, aby uzyskać mieszkanie w TBS, wnioskodawca musi dowieść swego związku z Białymstokiem bądź jego okolicami, np. poprzez wskazanie, iż rodzina pochodziła z miasta Białystok lub okolic czy też mieszka obecnie na tym obszarze.
Nowe zasady pomocy repatriantom zostały ustalone na ostatniej sesji rady miejskiej. Uchwała w tej sprawie weszła w życie z dniem podjęcia.
ewelina.s@bialystokonline.pl