Renta rodzinna dla uczniów i studentów za okres wakacji – co trzeba wiedzieć?

2021.08.17 15:16
Warto wiedzieć, że maturzyści rozpoczynający studia oraz studenci będący między jednym a drugim kierunkiem mogą dostawać rentę rodzinną także w wakacje. Trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki.
Renta rodzinna dla uczniów i studentów za okres wakacji – co trzeba wiedzieć?
Fot: pixabay.com

Renta przysługuje też maturzystom, jeśli w październiku rozpoczynają studia

Maturzyści, którzy rozpoczynają niebawem studia oraz studenci, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają w październiku kolejny mogą nadal otrzymywać rentę rodzinną – także w wakacje. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków:

- Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje dziecku po śmierci m.in. rodzica. Może je otrzymać osoba ucząca się do maksymalnie do 25-tego roku życia. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Jeśli 25-te urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Po ukończeniu 16 lat osoba, która do tego wieku pobierała rentę rodzinną – nadal może to robić, jednak prawo do świadczenia ma tylko wtedy, gdy kontynuuje naukę w szkole bądź na uczelni wyższej.

- Musi jednak złożyć do ZUS potwierdzenie w formie zaświadczenia, które wystawia szkoła lub uczelnia. Zwykle dokument jest wydawany na jeden rok nauki i przez taki czas jest ważne. – Uczniowie i studenci muszą pamiętać o tym, że niedostarczenie takiego zaświadczenia będzie oznaczać zaprzestanie nauki i tym samym brak prawa do renty rodzinnej – wyjaśnia rzeczniczka.

Są przypadki, że po 16. roku życia i zakończeniu edukacji przysługuje renta rodzinna. Dzieje się tak, jeśli osoba ta stała się całkowicie niezdolna do pracy przed ukończeniem tego wieku.

Pieniądze są też wypłacane w wakacje

Renta przysługuje też podczas wakacji, jeśli wypadają one między kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy nie rozpoczęli jeszcze studiów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze do końca sierpnia. Gdy student chce dostać je także za wrzesień musi dostarczyć do ZUS potwierdzenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów.

- Wystarczy, że dostarczy nam zawiadomienie o przyjęciu do szkoły wyższej. Zaświadczenie z uczelni potwierdzające rozpoczęcie nauki dostarczy w październiku gdy rozpoczyna się rok akademicki – mówi Krupicka.

W przypadku, gdy student dostarczy do ZUS potwierdzenie z uczelni, że od października rozpoczyna naukę, jednak tego nie zrobi – będzie musiał zwrócić przyznane za wrzesień świadczenie. Jeśli rok akademicki zaczyna się później niż w październiku, to renta za wrzesień nie przysługuje – wówczas można ją pobierać od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek i zaświadczenie o rozpoczęciu studiów.

Ile wynosi renta rodzinna?

Renta rodzinna jest wyliczana na podstawie świadczenia zmarłego. Gdy jest do niej uprawniona jedna osoba, wówczas wynosi 85%, jeśli dwie osoby – 90%, z kolei w przypadku trzech osób – maksymalnie 95%.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności – dzieli się na równe części między uprawnionych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1588 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39