Żubr jako symbol mocy i łącznik z naturą
W tym roku Żubroffka ukazuje się światu w nowej, zimowo-lodowej odsłonie. Oprawa graficzna autorstwa Izabeli Sroki oparta na materiałach wizualnych przygotowanych przez duet Kijek/Adamski, prezentuje Festiwal jako szczyt wielkiej, pozornie chłodnej góry lodowej, wewnątrz której kipi niezwykła, kosmiczna energia.
Niebieski, a właściwie kobaltowy żubr, z jednej strony jest symbolem wyrazistej i bezkompromisowej mocy, a z drugiej - łącznikiem z pierwotną, czystą i szczerą naturą.
Prawie 2000 filmów, czyli rekordowa liczba
Co ważne, zimowa oprawa tegorocznej edycji Festiwalu nie odebrała imprezie charakterystycznej dla niej, gorącej i rodzinnej atmosfery, która od lat cieszy i inspiruje filmowców z całego świata.
- Wyjątkowy klimat oraz fakt, że Festiwal jest jednym z największych tego typu wydarzeń filmowych w regionie, ściąga uwagę artystów ze wszystkich kontynentów. Świadczy o tym ilość filmów zgłoszonych w tym roku do selekcji konkursowych. Jest ich prawie 2000, a dokładnie 1928, co jest największą jak do tej pory liczbą w historii Festiwalu - informują pracownicy Białostockiego Ośrodka Kultury - DKF "GAG", który jest organizatorem imprezy.
Swoje filmy chcieliby pokazać podczas Żubroffki twórcy z takich krajów, jak m.in.: Albania, Algieria, Anglia, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Afganistan, Bangladesz, Baszkortostan, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Egipt, Filipiny, Francja, Gruzja, Grecja, Hiszpania, Hongkong, Holandia, Islandia, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Irlandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Jemen, Jordan, Kazachstan, Kenia, Kosowo, Kirgistan, Korea Południowa, Liban, Litwa, Macedonia, Meksyk, Nikaragua, Palestyna, Peru, Portugalia, Rumunia, Rosja, Rwanda, Singapur, Słowacja, Słowenia, Sri-lanka, Szwajcaria, Szwecja, Syria, Wenezuela, Węgry, Włochy, Kuba, Tajlandia, Turcja, USA, Ukraina, Uzbekistan, Urugwaj i oczywiście Polska.
Kulturalny pomost
Żubroffka od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (spośród prawie 2 tys.) do 8 konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu 5 dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów.
Jury ocenia filmy w 3 konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), 2 międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz 3 mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video oraz konkurs na film eksperymentalny i wideoart Na skraju).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.
Żubroffka to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.
anna.d@bialystokonline.pl