Rekordowa liczba filmów. Festiwal Żubroffka nadchodzi [WIDEO]

2017.11.17 12:19
Blisko 2 tys. filmów nadesłano na Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Z tej rekordowej liczby selekcjonerzy wybrali 126 najciekawszych prac. Będzie je można obejrzeć w konkursach.
Rekordowa liczba filmów. Festiwal Żubroffka nadchodzi [WIDEO]
Fot: Grzegorz Chuczun

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka odbędzie się od 6 do 10 grudnia. Festiwal jest marką samą w sobie - to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Żubroffka od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. Na fanów kina czekają interesujące filmy twórców z całego świata, niepowtarzalne spotkania z autorami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty i wystawy.

- Żubroffka jest marką samą w sobie. To wydarzenie, którego nie zignoruje żaden kinomaniak - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. - Wszystkich, którzy chcą poznać najnowsze osiągnięcia reżyserów z całego świata, zapraszamy do Białegostoku. Nasz festiwal to jedyna taka filmowa okazja w roku.

Żubroffka jak wierzchołek góry lodowej

- Staramy się opowiedzieć o współczesnym świecie i robimy to właśnie dzięki filmom - dodaje Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Na tegoroczny festiwal twórcy zgłosili rekordową liczbę filmów, bo 1928. Były wśród nich prace z takich krajów jak m.in. Albania, Armenia, Afganistan, Brazylia, Egipt, Hongkong, Indie, Jemen, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Meksyk, Kuba, Urugwaj i oczywiście Polska. Z tego oszałamiającego zestawu selekcjonerzy wybrali 126 filmów, które można będzie obejrzeć w ośmiu konkursach.

- Żubroffka z nikim się nie ściga - zapewnia Maciej Rant. - Chce być wierzchołkiem góry lodowej - tak jak na plakacie stworzonym przez Izę Srokę, opartym na materiałach wizualnych przygotowanych przez duet Kijek/Adamski. Zależy nam na jakości filmów, a nie ilości.

Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których - jak zawsze - wstęp jest bezpłatny.

Głośne nazwiska w jury

Międzynarodowe jury to w tym roku: Qiu Yang (chiński reżyser, zdobywca tegorocznej Złotej Palmy za krótkometrażowy film "A Gentle Night"), Marian Crisan (nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za krótkometrażowy film "Megatron", rumuński reżyser), Izabela Plucińska (mieszkająca i pracująca w Berlinie polska animatorka; za film "Jam Session" uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie), Gunhild Enger (nagradzana na świecie norweska reżyserka i artystka wizualna; jej dyplomowy film "Bargain" był nominowany do nagrody BAFTA) oraz Grzegorz Brzozowski (pochodzący z Podlasia reżyser, socjolog i krytyk filmowy; jego film "A Stranger on my Couch" zdobył Srebrnego Lajkonika jako Najlepszy Polski Film Dokumentalny na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 r.).

Jury oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepsze: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Po raz pierwszy w historii festiwalu Żubroffka, filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury, złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni. Jury będzie pracować pod przewodnictwem znanej publicystki popkulturowej i krytyczki Kai Klimek.

Nagrody w konkursie filmów eksperymentalnych i wideo-artu Na skraju przyzna jury w składzie: Marija Razgutė (litewska producentka filmowa), Dan Karo (reżyser filmowy i selekcjoner Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu) i Peter Budinský (słowacki animator i artysta wizualny). Z kolei filmy w konkursach Kids i Music video ocenią widzowie. Festiwalowa publiczność przyzna też tradycyjnie swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.

Mocne otwarcie

Widzowie Żubroffki przyzwyczaili się już do efektownych inauguracji Festiwalu. Nie inaczej będzie i tym razem.

- Do Białegostoku przyjedzie niemiecki producent Christian Löffler, który zagra na żywo do awangardowego dokumentu "Berlin: Symfonia wielkiego miasta" Walthera Ruttmanna - zapowiada Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Artysta, który z powodzeniem łączy "melancholię z euforią", zilustruje muzycznie eksperymentalny, poetycki portret metropolii.



Podczas specjalnych filmowych pokazów zostaną zaprezentowane m.in. kultowe już wśród białostockich widzów midnight shorts; krótkometrażówki SF prosto z amerykańskiego Philip K. Dick Film Festival; autorski zestaw animacji o Bałtyku; kobiece "szorty" szwedzkich reżyserek - A Swedish Life, a także "Stary człowiek i może" - zestaw filmów dowodzących, że jesień życia nie musi być czasem straconym. Warto wybrać się na cieszące się popularnością filmowe śniadania, podczas których można będzie zobaczyć krótkie filmy z Rumunii, Argentyny i Ukrainy, a także w filmowe podróże do wybranych miast - w tym roku będą to Pekin i Reykjavík.

Muzyka na Żubroffce

Po filmowym dniu na uczestników Festiwalu czekać będą klubowe wieczory w Famie.

W tym roku o gorącą atmosferę zadbają: Gaika - wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, w swoich spowolnionych i przebasowionych produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów (przygniatający bas i hipnotyzujące niespieszne tempo); izraelski skład Orgonite - przedstawiciel sceny middle eastern rave; Dj Khalab - włoski afro future beat shake; Rafael Aragon - legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki.

Warsztaty, panele, wystawy

Ważną częścią festiwalu są warsztaty. Przeznaczone są one dla osób w różnym wieku. Dzieci będą się uczyć animacji lalkowej, młodzież - tworzenia teledysków, a seniorzy, za pomocą animacji, spróbują "Ożywić wspomnienia". Odbędą się także radiowe warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, autor programu "Trójkowo, filmowo", a także warsztaty tworzenia wideoblogów filmowych.

Odbędą się też trzy panele dyskusyjne. Pierwszy to Trust Me – efekt współpracy z festiwalami filmowymi w Szwecji (Uppsala International Short Film Festival) i Austrii (VIS Vienna Shorts), drugi - Wschodnie przyjemności, którego uczestnicy poznają charakterystyczne i unikalne rytuały oraz trzeci W gąszczu festiwali, czyli tradycyjne spotkanie przedstawicieli festiwali i branży filmowej. W programie jest też poradnik terapeutyczny dla filmowców i nie tylko - Komu po co to kino, który poprowadzi Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie.

Zostaną także zaprezentowane dwie wystawy: "Pagan Poetry" Marcina Nagraba oraz "Plakaty filmowe z Ghany", ekspozycja zorganizowana we współpracy z Festiwalem Filmowym Kocham Dziwne Kino.

Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG". Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: Festiwal ŻUBROFFKA 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39