Łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Obecne obostrzenia pandemiczne obowiązują do 25 kwietnia na terenie całego kraju. Zostaną przedłużone czy powoli znoszone? To zależy od regionu i czy spadkowa tendencja liczby zakażeń utrzyma się.
- Pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali mamy za sobą - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Obostrzenia będą znoszone regionalnie. I tak w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim (to województwa, w których średnia dzienna liczba zachorowań jest wciąż za wysoka) obostrzenia zostają zachowane. Natomiast w pozostałych 11 województwach od najbliższego poniedziałku (26.04) wróci edukacja hybrydowa w klasach 1-3.
Od 26 kwietnia (w wymienionych wyżej 11 województwach) zostanie przywrócona też działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa pozostają bez zmian na terenie całego kraju:
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
W miejscach kultu religijnego nadal obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym. A żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.
Nadal zamknięte są też teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
Zaś odnośnie wydarzeń sportowych, to możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób.
Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
Wciąż zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.
paulina.gorska@bialystokonline.pl