- Chcielibyśmy, aby w tym dniu, w samo południe, uczniowie wszystkich spośród około 5 tysięcy szkół ponadgimnazjalnych zasiedli przed ekranami telewizorów i komputerów, i wspólnie z nauczycielami, rodzicami, przedstawicielami samorządów i organizacji kombatanckich i innych obejrzeli spektakl Sceny Faktu Teatru TV pod tytułem "Tajny współpracownik" w reżyserii Krzysztofa Langa - poinformował Tomasz Danilecki z IPN-u w Białymstoku.
Spektakl zostanie wyemitowany przez TVP Historia na antenie i w internecie o godz. 12. IPN do szkół już rozesłał broszurę, zawierającą scenariusz organizacji takich spotkań oraz propozycję wprowadzenia historycznego.
Spektakl "Tajny współpracownik", oparty na autentycznych wydarzeniach, powstał dzięki dokumentom odnalezionym w Instytucie Pamięci Narodowej. Opowiada historię młodego chłopaka pochodzącego z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych, początkującego poety, który w 1950 r. nawiązał współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Jego agenturalna działalność, prowadzona w środowisku "Żołnierzy Wyklętych" spowodowała śmierć kilkunastu osób zaangażowanych w walkę przeciwko władzom komunistycznym.
W 2009 r. spektakl został wyróżniony na 45. Międzynarodowym Konkursie Produkcji TV - Hugo TV Awards w Chicago. W tym samym roku, na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie, wyróżnienie aktorskie za rolę ppłk. Trochimowicza otrzymał Cezary Żak.