Ogólnopolski ranking
Rusza kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. "Kto może wziąć udział w badaniu? Odpowiedź jest prosta: każda uczennica, każdy uczeń, każda osoba ucząca się" - informuje w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Tęczowy Białystok.
Wcześniej oceniane były tylko szkoły z Warszawy, a teraz po raz pierwszy uczniowie z całej Polski mogą ocenić swoją szkołę ponadpodstawową ze względu na otwartość, bezpieczeństwo i akceptację. Można to zrobić przez stronę: mapa równości.
"Nasza strona internetowa daje możliwość oceny każdej szkoły w kraju pod kątem otwartości, bezpieczeństwa i akceptacji dla młodzieży LGBTQ+. Udział może wziąć każdy uczeń i każda uczennica szkoły ponadpodstawowej niezależnie od wieku, tożsamości płciowej, orientacji psychoseksualnej czy wyznania. Dzięki odpowiedziom młodsi kandydaci i kandydatki do szkół średnich będą mogli wybrać bezpieczną szkołę dla siebie" - przekazuje organizator rankingu.
Jak ocenić szkołę?
Inicjatywa to nie tylko badanie społeczne, ale także przedstawienie najbardziej przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych szkół - te czynniki są coraz bardziej poszukiwane przez młodzież.
"Jeśli jesteś uczniem lub uczennicą szkoły średniej w Polsce, zapraszamy serdecznie do oceny swojej szkoły pod kątem tolerancji i akceptacji młodzieży LGBTQ+. Zadamy kilka pytań związanych z równym traktowaniem, postawą nauczycieli i nauczycielek oraz szkoły. Odpowiedzi są anonimowe i będą analizowane tylko i wyłącznie na poziomie zbiorczym. Jeśli chcesz, możesz zostawić też komentarz" - czytamy na stronie rankingu.
Pytania nie są obowiązkowe, ale organizatorom zależy na pełnych odpowiedziach, ponieważ tylko takie są w stanie dokładnie przeanalizować. Szkoły średnie otrzymają oceny – od jedynki do piątki.
Mapa równości
Zbieranie danych zakończy się 23 maja, a wyniki Rankingu Szkół LGBTQ+ zostaną przedstawione w czerwcu w formie Mapy Równości. Obejmie ona całą Polskę i pokaże najbardziej otwarte na różnorodność szkoły według odpowiedzi uczniów i uczennic. Dzięki niej kandydaci i kandydatki do szkół ponadpodstawowych z łatwością wyszukają otwartą i tolerancyjną placówkę. Najwyżej ocenione TOP 10 szkół otrzyma pod koniec roku szkolnego Dyplomy Równości.
Jak czytamy na stronie: "obecni uczniowie i uczennice, a także nauczyciele i nauczycielki, dyrektorzy i dyrektorki również będą mogli skorzystać z wyników, aby budować społeczność szkolną opartą na wartościach takich jak równość, różnorodność i otwartość".
malwina.witkowska@bialystokonline.pl