Rajd Polski Kobiet. Pojechały po zdrowie

2011.06.20 00:00
Z Warszawy do Białegostoku przejechał niezwykły rajd samochodowy. Pojechały w nim kobiece załogi. Podstawowy cel imprezy to bowiem zwrócenie uwagi kobiet na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i pilną potrzebę przeprowadzania stosownych okresowych badań.
Rajd Polski Kobiet. Pojechały po zdrowie
Fot: Anna Dycha
Uczestniczki rajdu na Trakcie Choroskim. W środku jedna z twarzy imprezy - Jarosław Kazberuk

To pierwsza taka inicjatywa. Jej pomysłodawczynią jest Krystyna Backiel, prezes Fundacji Teraz Kobiety.
- Chcemy ograniczyć ilość zachorowań na nowotwory piersi i szyjki macicy - mówiła w Pałacu Branickich podczas konferencji podsumowującej Rajd Polski Kobiet. - W taki nietypowy sposób - poprzez organizację rajdu samochodowego - propagujemy profilaktykę.

Zmęczenie i radość
Uczestniczki podczas trzydniowej imprezy (17-19 czerwca) pokonały liczącą ponad 300 km trasę, która przebiegała przez najpiękniejsze miejsca na Podlasiu, m.in. Łomżę, Kiermusy i Tykocin. Metę zaplanowano na Trakcie Choroskim w Białymstoku. Tam odbyło się wręczenie pucharów. Następnie samochody przejechały na dziedziniec Pałacu Branickich.
W rajdzie wzięły udział 23 załogi, w tym gwiazdy, m.in. aktorka Dorota Kamińska czy żeglarka, która opłynęła samotnie Ziemię, Natasza Caban.
Panie były wprawdzie zmęczone, ale nie kryły zadowolenia z uczestnictwa w imprezie.
- Na pewno pojadę w przyszłorocznym rajdzie - deklarowała Caban. - Było fantastycznie. Dziękuję, że was poznałam - zwróciła się do pozostałych kobiet.
Twarzami rajdu byli Martyna Wojciechowska i Jarosław Kazberuk, którzy w 2002 roku ukończyli wyczerpujący rajd Paryż - Dakar.
- Ten rajd to przede wszystkim idea. Ściganie to dodatek do tego pomysłu - przyznał najbardziej znany na Podlasiu kierowca i pilot rajdowy.

Nie zapominajmy o profilaktyce
Rajd przede wszystkim promował profilaktykę i zachęcał panie do wykonywania badań. W związku z tym na całej trasie rajdu stanęły mammobusy, w których kobiety mogły wykonać bezpłatne badania. Udostępnione zostały również ambulansy do poboru krwi. Lekarze onkolodzy wykonywali cytologię.
Jak poinformował Paweł Knapp z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na badanie cytologiczne zgłosiły się 52 kobiety. - Każda z nich może wygrać walkę z rakiem. To bardzo ważne - stwierdził.
Dużym powodzeniem cieszyła się też mammografia. W Łomży, która bardzo ciepło przywitała uczestniczki rajdu, z badania skorzystały 63 panie. Najgorzej pod tym względem było w Warszawie, gdzie jedynie pojedyncze kobiety wykonały profilaktyczne badania. Lepszą frekwencję miały organizowane wcześniej pikniki.
Krystyna Backiel uważa jednak, że cel rajdu został osiągnięty. Z nowotworami trzeba walczyć dynamicznie. Fundacja Teraz Kobiety zamierza kontynuować inicjatywę.

Portal BiałystokOnline.pl był patronem medialnym Rajdu Polskiego Kobiet.

Obejrzyj fotoreportaż.

andy

Polecamy lokal
1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39