Trasa licząca około 300 km będzie biegła przez najpiękniejsze miejsca m.in. na Podlasiu, a w rajdzie weźmie udział wiele gwiazd sceny teatralnej i telewizyjnej. Zgłosić mogą się też oczywiście wszystkie zainteresowane kobiety.
Wyrusz w rajd z gwiazdami
Agnieszka Maciąg, Jolanta Fajkowska, Iwona Guzowska, Anna Dereszowska, Agata Młynarska, Dorota Kamińska - te panie - wraz ze swoimi pilotkami - już zapowiedziały udział w czerwcowej imprezie.
Ale rajd adresowany jest też do innych pań - maksymalnie 35 wyłącznie kobiecych załóg.
Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest dobry stan zdrowia (w razie potrzeby potwierdzony zaświadczeniem lekarskim) oraz uzyskanie pozytywnej oceny badań technicznych pojazdu przeprowadzonych przez sędziów Automobilklubu Centrum w Warszawie, w przeddzień I-go Sektora Rajdu.
Pierwszy, inauguracyjny Rajd Polski Kobiet poświęcony jest zdrowiu kobiet, z położeniem szczególnego akcentu na potrzebę przeprowadzania specjalistycznych okresowych badań i leczenie chorób nowotworowych piersi oraz raka szyjki macicy. Jego twarzami zostali Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk.
Znajdźmy czas, by pomyśleć o swoim zdrowiu
Trzydniowy rajd wyruszy 17 czerwca z Warszawy i przejedzie m.in. przez Łomżę i Tykocin. Jego finał zaplanowano w Białymstoku na 19 czerwca. W tych miastach staną mammobusy, w których będzie można zrobić bezpłatną mammografię. Będą również wykonywane badania krwi i cytologia.
Statystyki są zatrważające. Kobiety najczęściej chorują na raka piersi - 22 procent, raka szyjki macicy - 13 procent oraz płuca - 8 procent. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane. W 2008 r. na 100 tys. mieszkańców żyło z nowotworem 850 osób, ale tylko u 340 z nich był on zdiagnozowany. Takie alarmujące dane wynikają z Raportu Krajowego Rejestru Nowotworów.
- Przesłaniem Rajdu Polskiego Kobiet jest przypomnienie i uświadomienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez przeprowadzanie cyklicznych badań takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy, okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów - mówi dr Krystyna Backiel, pomysłodawczyni imprezy i prezes Fundacji Teraz Kobiety.
Szczegółowe informacje na temat rajdu wraz z programem, trasą i kartą zgłoszeniową można znaleźć na stronie http://rajd-polski-kobiet.pl.