Miejscy urbaniści zwrócili się do białostockich radnych o zgodę na przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic gen. Andersa i Stefana Batorego.
- To teren aktywności gospodarczej. Głównie tereny produkcyjne, usługowe, także z możliwością lokalizacji obiektów o handlowych o pow. powyżej 2 tys. m2 - mówi Agnieszka Rzosińska, dyrektor departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Konieczna jest weryfikacja i ustalenie niektórych zapisów z planu z 2018 r. Zapisy nie są nieaktualne, ale w międzyczasie została przeprowadzona analiza dotycząca lokalizacji basenu miejskiego - tłumaczy urbanistka.
W przygotowanym na zlecenie miasta studium dotyczącym kompleksu basenów pod uwagę brano trzy lokalizacje tej inwestycji. Za najkorzystniejszą uznano tę na osiedlu Jaroszówka. Dokładnie chodzi o kwartał nieopodal Giełdy Rolno-Towarowej, spalarni odpadów i dawnej siedziby Bianoru.
Jest to teren zielony, w większości będący własnością gminy Białystok, ale jest też tam kilka wąskich działek należących do osób prywatnych. Jeśli baseny miałyby tam powstać, konieczne będzie ich wykupienie. Dzięki zapisowi w planie, że w tym miejscu przewiduje się inwestycję celu publicznego, będzie łatwiej pozyskać te działki. Ponadto nowy plan zmodyfikuje ustalenia dotyczące układu drogowego, tak by lepiej wykorzystać teren pod kompleks sportowo-rekreacyjny.
Radni jednogłośnie zgodzili się na zmianę planu miejscowego, a co za tym idzie - przyszłą lokalizację nowej inwestycji właśnie w tym miejscu.
Wstępna koncepcja mówi o wybudowaniu tam krytego basenu o wymiarach olimpijskich, a do tego basenów zewnętrznych i zjeżdżalni.
ewelina.s@bialystokonline.pl