Podczas jazdy zimą ważna jest prędkość dostosowana do panujących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest najechanie na inny pojazd, najczęściej podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu kolizji, należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta.
Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu. Nieoświetlone drogi, brak chodników oraz nieprawidłowe przechodzenie przez jednię są przyczyną wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na drogę w takich warunkach, jadący pojazd nie będzie w stanie nagle się zatrzymać.
Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać świateł przeciwmgłowych przednich, jeżeli zaś widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 m, także tylnych. Istotne są także czystość szyb, lusterek, kloszy świateł pojazdu oraz oczyszczenie auta ze śniegu i lodu. Pamiętać trzeba o uzupełnieniu zbiornika zimowym płynem do spryskiwaczy.
Pierwszy śnieg to ostatni dzwonek na zmianę opon na zimowe. Chociaż nie ma takiego obowiązku, to warto to zrobić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.