W środę (5.10) uroczyście otwarto obserwatorium astronomiczne w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania.
- W obserwatorium jeszcze nie miałam okazji być, ale jest to bardzo fajna inicjatywa, ponieważ może rozwijać nasze zainteresowania, ale również rozwijać zainteresowania ludzi z innych białostockich szkół, bo nasza szkoła będzie otwarta na przyjmowanie gości. Wiem, że jest tam luneta, dzięki której będziemy mogli obserwować wybuchy na słońcu. Jest to fajne, myślę, że każdemu się spodoba - mówi Karolina Grzegorczuk z VII Liceum
Obserwatorium zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt do obserwacji astronomicznych. W obiekcie zainstalowano wielofunkcyjny teleskop LS60MT/B1200 firmy LUNT, który służy do obserwacji słońca oraz obiektów nocnego nieba – planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd itp. Tuba lunety została zamontowana na specjalnym napędzie wyposażonym w silniki umożliwiające automatyczne śledzenie ciał niebieskich zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi. Dlatego w trakcie obserwacji obiekt "nie ucieka" z pola widzenia. Wykonano także specjalistyczną instalację światłowodową na potrzeby retransmisji obrazów. Obraz przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie. Można go też obserwować na sali pod kopułą na specjalnym ekranie.
- Wartym podkreślenia jest fakt, że jest to pierwsze przyszkolne Obserwatorium Astronomiczne nie tylko w Białymstoku, ale również w województwie podlaskim i to z tak profesjonalnym sprzętem. Kopuła, którą zainstalowano będzie miała możliwość zdalnego sterowania przez internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Tak samo obserwacje astronomiczne będą mogły być przeprowadzone przez teleskop z pełną automatyzacją – mówi prezes Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. - To jest dobry sprzęt i mam nadzieję, że będzie służył wiele, wiele lat.
Powstanie Centrum Animacji Kultury oraz obserwatorium astronomicznego na dachu budynku było możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2016. Projekt poparło 5545 mieszkańców miasta. W 2019 r. ruszyła budowa. Salę teatralną z kopułą astronomiczną na dachu oddano do użytku wiosną 2021 roku. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł ponad 3,29 mln zł. W 2022 r. udało się pozyskać środki z budżetu Miasta Białystok i zakupić teleskop.
- Cieszę się, że jako Miasto Białystok mogliśmy zrealizować tę inwestycję. Budżet Obywatelski to jest ten element w budżecie miasta, który sprawia, że po pierwsze mieszkańcy czują się współgospodarzami Białegostoku, kreują projekty, które są realizowane w ramach całości budżetu miasta, a przede wszystkim mogą powiedzieć, że wszyscy razem jesteśmy wspólnotą samorządową. Cieszę się, że jako miasto Białystok mogliśmy tę inwestycję [Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" i obserwatorium astronomiczne – przyp. red.] zrealizować - mówi wiceprezydent Przemysław Tuchliński.
Obserwatorium było pomysłem i marzeniem jednej z nauczycielek VII LO:
- Gdy zostałam nauczycielem, to było moim marzeniem, by w szkole, w której pracuję też było takie obserwatorium. Najpierw chciałam je zbudować na budynku szkoły, jednak to się nie udało. Pojawił się Budżet Obywatelski, w związku z tym udało się takie marzenie moje realizować – mówi nauczycielka fizyki w VII LO Jolanta Trofimiuk. - Uczniowie już od dzisiaj będą mogli korzystać z obserwatorium astronomicznego. Dzisiaj zaczynamy pierwsze warsztaty.
justyna.f@bialystokonline.pl