Przy Pałacu Branickich stanęła ławka z polską flagą. Wiceprezydent nie kryje oburzenia

2022.09.07 10:01, Aktualizacja: 2022.09.07 18:02
Białystok dołączył do grona polskich miast, w których od pewnego czasu pojawiają się patriotyczne ławki.
Przy Pałacu Branickich stanęła ławka z polską flagą. Wiceprezydent nie kryje oburzenia
Fot: Rafał Rudnicki /Facebook

Z początkiem tygodnia rozpoczął się montaż ławki z polską flagą w centrum Białegostoku. Miejsce jej postawienia nie spodobało się m.in. wiceprezydentowi miasta Rafałowi Rudnickiemu:

"Absurdalna, PiS-owska ławka właśnie pojawiła się w sąsiedztwie… Pałacu Branickich, szpecąc otoczenie najważniejszego zabytku w naszym mieście. Została ustawiona bez zgody władz Białegostoku, na terenie nienależącym do miasta. Jestem pewien, że za jakiś czas "zniknie" z przestrzeni publicznej, tak jak "zniknie" Wojewódzka Konserwator Zabytków, która dała zgodę na ustawienie jej w tym miejscu" - napisał Rudnicki w swoich mediach społecznościowych.

Ławki umieszczone są na podeście w stelażu przypominającym kontury Polski. Jednak, aby na nie usiąść, należy spełnić 15 warunków wymienionych w regulaminie. Ten wskazuje m.in. na konieczność trzymania się poręczy i korzystania z oparcia. Określona jest maksymalna liczba osób siedzących na ławce w tym samym momencie - trzy, a ich łączna waga nie może przekroczyć 225 kg.

Wymieniona jest także konieczność utrzymania 1,5-metrowego dystansu w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca. Na ławeczce nie można też spożywać alkoholu, środków psychotropowych i odurzających, palić tytoniu, papierosów elektronicznych i używać otwartego ognia. Nie można po niej skakać, a siedzieć mogą na niej dzieci powyżej 6 lat.

"Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa" - czytamy w ostatnim, 15. paragrafie regulaminu.

Ławki mają stanąć w każdym województwie, czyli w 16 miastach. Są już m.in. w Olsztynie przed urzędem wojewódzkim, w Rzeszowie na bulwarach, na rynku w Kielcach, w Gdańsku przed Muzeum II Wojny Światowej. Koszt jednej ławki to 100 tys. zł netto, czyli wszystkie pochłoną 1,6 mln zł. Za projekt i wykonanie instalacji zapłacił Bank Gospodarstwa Krajowego.

[AKTUALIZACJA]

Podlaska konserwator zabytków zarzuciła Rudnickiemu rozsiewanie fake newsów i mowy nienawiści. Zobacz więcej: TUTAJ.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

969 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39