Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-10-04
Organizatorzy zapraszają na Przestrzenie Sztuki: 3 premiery kameralne.
W ramach wydarzenia będą prezentowane 3 taneczne spektakle krótkometrażowe. 3 premiery, 3 choreografki, 3 produkcje zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok:
"Brainheart"
choreografia: Dajana Chwesińska
Spektakl został zainspirowany pojęciem koherencji (wewnętrznej spójności) oraz faktem posiadania przez serce komórek nerwowych identycznych, jak te znajdujące się w mózgu, przez które serce komunikuje się z mózgiem. Jest przejściem od stanu, kiedy głowa i serce podążają w różnych kierunkach, prowadząc do wewnętrznego konfliktu przez stan kontroli wszystkiego z poziomu głowy, nie dopuszczając do głosu serca, które powoduje konieczność wydatkowania dodatkowej energii aż do stanu koherencji, kiedy serce i umysł działają wspólnie, umożliwiając optymalne funkcjonowanie i dając poczucie sprawczości.
Twórczyni i wykonawczyni: Dajana Chwesińska
Choreografia: Dajana Chwesińska
Dajana Chwesińska – instruktorka tańca współczesnego dla dorosłych oraz zajęć taneczno-baletowych dla dzieci. Członkini kolektywu taneczno-ruchowego założonego przez Katarzynę Krzysztofek, z którą zrealizowała spektakl oraz dwa projekty wideo. W sezonie 2022/2023 członkini grupy tańca współczesnego Pracownia Krakowskiego Centrum Choreograficznego, z którą wystąpiła na pokazie przygotowanym pod opieką Marty Wołowiec. Ukończyła Kurs Choreografii Scenicznej pod opieką artystyczną Iwony Olszowskiej, w ramach którego przygotowała i zaprezentowała solową etiudę taneczną oraz zaawansowaną wersję tego kursu. Była adeptka Krakowskiego Teatru Tańca. Wielokrotnie brała udział w warsztatach Gaga, w tym dwukrotnie podczas festiwalu Cyrkulacje, razem z grupą mistrzowską prowadzoną przez Małgorzatę Mielech pracowała nad kilkunastominutowym performansem taneczno-ruchowym zaprezentowanym na zakończenie festiwalu. Brała udział w tegorocznej letniej edycji warsztatów Gaga Lab w Berlinie, gdzie nauczycielami byli Matan David i Adi Zlatin (byli tancerze Batshevy). Szkoliła się także u: Natalii Iwaniec, Michała Przybyły, Piotra Skalskiego, Pawła Grali, Agaty Jędrzejczak, Karola Miękiny. Tańczyła również reggaeton, szkoląc się m.in. u Yoandy’ego Villaurrutia czy Julio Napolesa. Jej głównymi inspiracjami są język ruchowy Gaga, treningi aktorski Eugenia Barby a także indywidualność w podejściu do ruchu i formy przekazu, którą daje taniec współczesny.
"Co od czego – czyli C.U.D.fm"
choreografia: Julia Dondziło
Trwa rozgrywka, rozgrywka o zdrowie człowieka. Kim jest człowiek? Może się nam wydawać, że to filozoficzne, najstarsze pytanie świata pojawia się zupełnie znikąd i że zupełnie nie ma związku ze zdrowiem. A co jeśli jednak ma? O tym na falach naszego radia C.U.D.fm.
Koncepcja, choreografia: Julia Dondziło
Taniec: Antonina Maria Dąbrowska, Mateusz Dawidziuk, Jarosław Piętka
Interpretacja tekstu: Magdalena Kiszko-Dojlidko
Muzyka live: Franciszek Jackowski
Julia Dondziło – choreografka, tancerka, badaczka tańca oraz instruktorka tańca, artystka niezależna – działa twórczo w Polsce i Francji. Poprzez transgraniczną współpracę rozwija swą wrażliwość artystyczną, biorąc udział w międzynarodowych projektach. Założycielka Compagnie de danse Julia Dondzio działającej w regionie Paryża. Od 2012 r. stworzyła około dziesięć autorskich produkcji powstałych podczas rezydencji w Indiach, Francji i Estonii. W swojej działalności rozwija szeroko pojętą kulturę choreograficzną poprzez łączenie teorii i praktyki.
"Prywatność nieznana"
choreografia: Edyta Szachniewicz
Współczesny postęp technologiczny i dążenie do ciągłego rozwoju stale otwierają przed ludzkością nowe możliwości. Jednak obok tych możliwości równie szybko generowane są zagrożenia. Pozyskiwanie informacji we współczesnym świecie pozwala na szybki wielopłaszczyznowy wzrost, ale jednocześnie godzi w prywatność i indywidualizm jednostek. Gdzie przebiega granica między tym co nasze a tym, co oddajemy z siebie światu? A czy to co oddajemy oddawane jest przez nas dobrowolnie? Czy wolność wyboru jest obecnie tylko pozorna, czy możliwa jest pełna ochrona swoich granic? Co oznacza prywatność i czy ta wartość jest nam w ogóle znana?
Choreografia: Edyta Szachniewicz
Wykonawcy: Radosław Kamiński, Karol Polecki, Eryk Sochoń, Alicja Stefaniuk, Kacper Złotkowski
Edyta Szachniewicz – tancerka, nauczycielka tańca, choreografka. Absolwentka kierunku Taniec Nowoczesny na Wydziale Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jej wiodącym stylem jest hip hop, którego naucza od 2013 roku. Na co dzień prowadzi zajęcia właśnie z tej techniki oraz z improwizacji ruchowej. W głównym zakresie jej zainteresowań jest fuzja styli ulicznych z narzędziami i metodami charakterystycznymi dla tańca współczesnego.
Start o godz. 20:00.
Bilety: 20zł/os