Przedłużeniu ul. Piastowskiej będzie patronował Kazimierz Wielki

2012.11.26 00:00
Oddane do użytku latem tego roku przedłużenie ulicy Piastowskiej będzie nosić imię Kazimierza Wielkiego.
Przedłużeniu ul. Piastowskiej będzie patronował Kazimierz Wielki
Fot: ESD
Przedłużenie Piastowskiej, teraz ulica Kazimierza Wielkiego

Ulica Kazimierza Wielkiego - taką nazwę nadano przedłużeniu ul. Piastowskiej na odcinku od ul. Raginisa do budowanego właśnie przedłużenia ul. Andersa (fragment od skrzyżowania z ul. Towarową do tego miejsca będzie jeszcze ul. Piastowską). Jednocześnie z mapy Białegostoku zniknie ulica 42. Pułku Piechoty, na której powstała część nowej drogi.

Debatujący nad nową nazwą białostoccy rajcy nie od razu jednak przyjęli propozycję miejskich urzędników. Radny Rafał Rudnicki z klubu PiS zgłosił projekt poprawki, by zamiast Kazimierza Wielkiego, ulicę nazwać 4 czerwca, na pamiątkę pierwszych, powojennych, demokratycznych wyborów z 1989 r.

- Inicjatywa jest jak najbardziej cenna i wybierzemy do tego inną ulicę - odniósł się do propozycji Rudnickiego wiceprezydent Andrzej Meyer.
Jak argumentował, zostało już podjętych wiele prac formalnych, m.in. były przeprowadzone uzgodnienia z marszałkiem (przedłużenie Piastowskiej to droga wojewódzka, stąd konieczność konsultacji ws. nazwy). Wiceprezydent namawiał więc, by uczcić wybitnego władcę, jakim był Kazimierz Wielki.

Ostatecznie 23 radnych wyraziło zgodę, by ulicy nadać imię Kazimierza Wielkiego, dwóch wstrzymało się od głosu.

Kazimierz Wielki (1310-1370) to ostatni król Polski z rodu Piastów, syn Władysława Łokietka.

Już będąc królewiczem brał udział w walkach z Krzyżakami. Jako król dążył do wzmocnienia i unifikacji państwa. Przez całe swoje panowanie rozwijał osadnictwo na terenach do niego należących i popierał zagospodarowywanie majątków możnych i Kościoła. Za jego rządów kolonizacja prowadzona była głównie w Polsce środkowej w rejonie Gór Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i na pograniczu z Rusią. Za panowania Kazimierza Wielkiego nastąpiło ponad dwukrotne, w stosunku do czasów
Łokietka, powiększenie obszaru Królestwa Polskiego. Podniósł się poziom gospodarki, wzrosła zamożność mieszkańców, rozwijało się szkolnictwo. W 1364 r. król utworzył uniwersytet w Krakowie. Został pochowany w katedrze na Wawelu.

Kazimierz Wielki to nie jedyny Piast, którego imieniem nazwano dziś ulicę w Białymstoku. Pomiędzy ulicą Raginisa i Wysockiego będzie uliczka Bolesława Krzywoustego (1086-1138). Krzywousty większość swojego życia poświęcił polityce pomorskiej i chrystianizacji tych ziem. Książę utrzymał również niezależność polskiego Kościoła. Chcąc zapobiec rozbiciu państwa, podzielił je między następców nadając władzę zwierzchnią najstarszemu synowi.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1044 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39