Przyjadą zawodnicy z całej Polski
Bogate krajobrazy, dzikość natury, magia leśnych ścieżek, wyjątkowych kapliczek oraz wsi. Bison Ultra Trail to nie jest zwykła biegowa impreza, gdyż odbywa się ona w otoczeniu przyrody i małych miejscowości charakteryzujących się różnorodnością etniczno-kulturową. To właśnie w tym tkwi siła omawianego wydarzenia, które niezwykle szybko stało się popularne nie tylko w naszym regionie, ale też całym kraju.
- Idea zawodów polega na tym, by pokazać wielokulturowość Podlasia. Nie jest to więc zwykły bieg, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Zależało nam na tym, aby pokazać województwo podlaskie z różnych stron, aby pokazać piękną przyrodę, którą mamy, stąd trasa prowadzi przez Puszczę Knyszyńską, ale też chcemy pokazać, że na naszym terenie żyje wiele kultur, dlatego nasze trasy nie są przypadkowe. Staraliśmy się szukać takich miejsc, które potrafią połączyć te idee. Zawodnicy mogą się zetknąć z małą drewnianą cerkwią, jak też z kulturą tatarską, katolicką czy żydowską - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.
Należy zaznaczyć, że aż 70% uczestników wydarzenia jest spoza województwa podlaskiego. Poprzednia edycja imprezy zgromadziła ponad 1200 biegaczy, a tym razem dorosłych osób startujących będzie już ponad 1600. Dodatkowo w zmaganiach weźmie udział grupa ok. 550 dzieci. Co ciekawe Bison Ultra Trail cieszy się największym zainteresowaniem nie wśród młodych zawodników, a wśród tych, którzy najczęściej mają już swoje rodziny, dzieci, czasami nawet takie, które osiągnęły pełnoletność. Prawie połowa uczestników jest bowiem w wieku 36-45 lat.
- Jestem przekonany, że ci biegacze, którzy będą tutaj po raz pierwszy, będą pod ogromym wrażeniem Puszczy Knyszyńskiej czy Supraśla i na pewno tutaj wrócą. Samorząd województwa podlaskiego postanowił wesprzeć omawiane wydarzenie kwotą 50 tys. zł. - informuje Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Najdłuższe trasy miały wyglądać nieco inaczej
Pierwotnie trasy Bison Ultra Trail miały prowadzić przez Kruszyniany, ale z powodu stanu wyjątkowego organizatorzy musieli zmienić swoje plany. Punkt startu oraz mety pozostał jednak ten sam.
- Bison Ultra Trail stał się bardzo szybko jednym z większych tego typu biegów w Polsce. W tym roku wydarzenie jest jeszcze większe, a serce imprezy, skąd biegacze będą startowali, to Supraśl. Bison Ultra Trail to 5 dystansów. Od 16 do 100 km. W tym roku dołożyliśmy jeden dodatkowy dystans o długości 70 km, więc ostatecznie biegacze przy rejestracji mieli możliwość wyboru trasy liczącej 16, 35, 50, 70 lub 100 km. Wszystkie wiodą przez Puszczę Knyszyńską - dodaje Grzegorz Kuczyński.
Warto wspomnieć, że imprezie towarzyszy też akcja charytatywna. Biegacze w trakcie zapisów mogli przekazać swoją "cegiełkę" na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza. Do tej pory udało się zgromadzić ponad 6 tys. zł. Kolejne datki będą zbierane już podczas biegów.
Zmagania na najdłuższych dystansach wystartują o bardzo nietypowych porach, bo w sobotę o godz. 3.00 (100 km), 6.30 (70 km), 7.00 (50 km) oraz 9.00 (35 km). Dzień później dojdzie do skutku rywalizacja na 16 km (start o godz. 9.00), a dodatkowo w niedzielę czekają nas sportowe emocje z udziałem dzieci (dystanse 100 m, 500 m, 1 km oraz 2 km).
rafal.zuk@bialystokonline.pl