Program antywirusowy to podstawa
Programy takie skanują komputer w poszukiwaniu wirusów próbujących zainfekować pocztę e-mail, system operacyjny i pliki. Niezbędne jest aktualizowanie zainstalowanego antywirusa, ponieważ nowe zagrożenia pojawiają się codziennie.
- Ważne jest, aby program był zawsze aktywny. W chwili obecnej, kiedy liczba zagrożeń zwiększyła się wielokrotnie, aktualizacja nie jest już tak krytyczna jak kiedyś. W obecnych antywirusach stosuje się bowiem technologię przetwarzania w chmurze, co w praktyce oznacza skanowanie plików użytkownika w centrum obliczeniowym dostawcy rozwiązania oraz analizę heurystyczną, której celem jest wykrycie nieznanych zagrożeń – mówi Mariusz Kowalewski, Administrator Bezpieczeństwa Systemów i Sieci z Centrum Informatyki ZETO SA w Białymstoku.
Wiele programów antywirusowych jest dostępnych bezpłatnie.
- Najbardziej znane wersje free to Avast, Avira, Comodo Antivirus, Microsoft Security Essentials, PC Tools – wymienia Ireneusz Rzęsicki, szef białostockiej firmy 1 Komputerexpert - Pogotowie Komputerowe.
Aktualizacja systemu operacyjnego, uwaga na e-maile i wyskakujące okienka
Aktualizować należy także system operacyjny, a konkretnie jego składniki. Pozwala to na wykrycie "słabych miejsc" i ich załatanie. Należy upewnić się, że system otrzymuje aktualizacje poprzez włączenie funkcji automatycznego aktualizowania.
Kolejna metoda obrony przed wirusami to nieotwieranie wiadomości e-mail oraz załączników pochodzących od nieznanych nadawców.
Warto też włączyć funkcję blokowania wyskakujących okienek w przeglądarce. Chodzi o małe okna przeglądarki pojawiające się przed oglądaną witryną sieci Web. Chociaż większość z nich jest tworzona przez reklamodawców, mogą one również zawierać złośliwy lub niebezpieczny kod.
- Większość przeglądarek internetowych umożliwia z poziomu ustawień zablokowanie okienek reklamowych. Dodatkowo można stosować dodatki typu 'adblock' do przeglądarek. Nie jest to jednak skuteczne w 100% - przypomina Ireneusz Rzęsicki.
Firewall, prywatność przeglądarki i czyszczenie historii przeglądania
Dodatkowym zabezpieczeniem może być program typu firewall (zapora ogniowa). Pełni on rolę połączenia ochrony sprzętowej i programowej sieci wewnętrznej LAN przed dostępem z zewnątrz, tzn. sieci publicznych, internetu. Chroni też przed nieuprawnionym wypływem danych z sieci lokalnej na zewnątrz.
- Przy braku tego typu ochrony możemy stracić nawet hasła i loginy do banków, co skutkować może włamaniem do konta klienta – alarmuje Ireneusz Rzęsicki.
Formą ochrony przed zainfekowaniem komputera może być także korzystanie z ustawień prywatności przeglądarki. W każdej chwili można je dostosować lub przywrócić ustawienia domyślne. Prywatność przeglądarek można ustawić poprzez niezapamiętywanie historii i haseł oraz niewysyłanie raportów do twórców przeglądarek.
Skutecznym sposobem ochrony przed wirusami jest także włączenie funkcji kontroli konta użytkownika. Gdy na komputerze mają zostać dokonane zmiany wymagające uprawnień na poziomie administratora, funkcja kontrola konta użytkownika powiadamia o tym i zapewnia możliwość zaakceptowania zmiany.
- Funkcja kontroli konta użytkownika systemu Windows jest domyślnie włączona i nie należy jej wyłączać. Wyświetla ona ostrzeżenia przed wprowadzeniem zmian na komputerze, podnosząc w ten sposób poziom bezpieczeństwa - mówi Mariusz Kowalewski.
Warto pamiętać też o czyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki internetowej i historii przeglądania, szczególnie podczas korzystania z komputerów publicznych. Większość przeglądarek zapisuje nie tylko informacje o odwiedzonych stronach internetowych, ale również dane, o których podanie często proszony jest użytkownik (np. nazwisko i adres).
dorota.marianska@bialystokonline.pl