W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaplanowane są warsztaty teatralne oraz scenograficzno-aranżacyjne. Poprowadzi je Helena Radzikowska - absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna, współzałożycielka Teatru Papahema, z którym zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ponad dwa tygodnie temu dołączyła do nich pierwsza nagroda na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia za spektakl "Skłodowska. Radium girl" w reżyserii Agaty Biziuk.
Finał projektu
Ostatni weekend warsztatów będzie połączony z finałem projektu realizowanego przez Muzeum od początku czerwca. W programie jest otwarcie powarsztatowej wystawy młodych uczestników z Polski i Białorusi oraz pokaz filmu z ich wielomiesięcznej współpracy.
Niedzielnemu (21.10) spotkaniu będzie towarzyszyła promocja przewodnika po Muzeum autorstwa Martyny Sianko, ze wstępem Ryszarda Saciuka. Początek o godz. 14.00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Wstęp jest wolny.
Twórcza integracja dzieci
Projekt "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc - organizacją pożytku publicznego, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi i buduje serwis sybirak.pl. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.
Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Twórcze zajęcia prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.
Portal BiałystokOnline patronuje projektowi.
Szczegóły: "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic"
anna.d@bialystokonline.pl