W piątek (09.08) prokuratura w Białymstoku postanowiła przystąpić i objąć pomocą prawną osoby pokrzywdzone, mające uzasadnione słusznie roszczenia dotyczące nadużyć w rozliczeniach energii cieplnej. Do składania takich zawiadomień za pośrednictwem biura poselskiego, przez cały miesiąc, zaprasza Jacek Żalek.
Prokuratura ma pomóc pokrzywdzonym
Prokuratura pomoże wszystkim zainteresowanym.
- Prokuratura zobowiązała się do tego, że wszystkim tym pokrzywdzonym będzie mogła pomóc. Niewykluczone, że w ramach takiej pomocy prawnej, wszyscy pokrzywdzeni będą mogli liczyć na sprawiedliwość. Na to, że te sprawy po tylu latach zostaną wyjaśnione – mówi Żalek.
Przypomina, że orzeczenie Sądu Najwyższego mówi o tym, że sprawy w postępowaniu cywilnym nie przedawniają się\ po trzech latach. Roszczenia z 2012 roku również będą dochodzone. Dzisiaj spółdzielnie są świadome tego, że orzecznictwo sądów daje prawa pokrzywdzonym mieszkańcom. Także zaangażowanie prokuratury powoduje, że dochodzi do polubownych rozstrzygnięć.
Skorzystać może każdy
Żalek zapewnia, że mimo pierwotnej intencji prokuratury, która miała opierać się na pomocy osobom bezradnym i nieposiadającym zdolności podejmowania takich czynności ze względu na wiek - każdy otrzyma pomoc. Nie tylko starsi i schorowani ludzie.
- Jeżeli to będą identyczne przypadki, to nie będzie powodu żeby nie pomóc wszystkim. Polska Konstytucja nie daje tytułu do tego, żeby dyskryminować kogokolwiek ze względu na stan zdrowia czy wiek – mówi.
Po uporządkowaniu i zweryfikowaniu zgłoszeń prokuratura zbierze je i wtedy będzie mogła podjąć czynności, np. decyzje dotyczące kroków prawnych w stosunku do osób, które dopuściły się nieprawidłowości.
Poseł chce, aby wyniesiono konsekwencje wobec winnych oraz wyrównać straty tych, którzy ponieśli ogromne koszty. Podkreśla, że najważniejsze jest przygotowanie regulaminów, aby były sprawiedliwe, tak aby koszty energii były podzielone po równo.
24@bialystokonline.pl