Wykład zorganizowano nieprzypadkowo. Od grudnia w Centrum Zamenhofa można oglądać wystawę "Projekt Bojary", na którą złożyły się archiwalne fotografie malowniczej dzielnicy. Mieszkańcy chętnie też podzielili się wspomnieniami dotyczącymi Bojar. Organizatorzy projektu zaprosili wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego można było zdobyć ostatnie egzemplarze albumów poświęconych Bojarom.
Antoni Oleksicki opowiedział o historii dzielnicy. Omówił również jej zabudowę.
- Nie wykształcił się jeden typ zabudowy charakterystyczny dla Bojar. To konglomerat wielu typów. Domy budowano z materiałów pochodzących z najbliższej okolicy. Używano drewna z okolicznych lasów i ręcznie wykonanej dachówki - mówił Oleksicki. Zwrócił również uwagę na plany powojennej ochrony Bojar.
Z kolei Agnieszka Mieńko z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, pomysłodawczyni projektu, zachęcała do dalszego dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami z Bojar. Wszak na pierwszy apel Centrum białostoczanie z chęcią odpowiedzieli.
Wystawa "Projekt Bojary" jest czynna do końca stycznia codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10-17. Wstęp jest wolny.
Przeczytaj także:
Wystawa w Centrum Zamenhofa. Dawnych Bojar czar