Transmisja online z gniazda naszych największych ptaków szponiastych to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów - pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.
- Wykorzystujemy nowoczesne technologie po to, by dbać o polskie lasy, ale również ułatwiać podziwianie ich piękna i bogactwa. Cieszę się, że teraz nie tylko ornitolodzy i leśnicy, lecz także wszyscy miłośnicy przyrody będą mogli uczestniczyć w misterium natury, jakim są narodziny bielików - mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Podgląd gniazda oraz ciekawostki przyrodnicze o bielikach są pod adresem www.lasy.gov.pl/bielik.
Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły - ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Według szacunków Komitetu Ochrony Orłów mamy dziś w kraju 1000-1400 par bielików. Uważa się, że właśnie bielik widnieje w godle Polski, choć często błędnie jest nazywany orłem. Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bielików Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne.
W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali trzy stałe miejsca gniazdowania bielików w województwach warmińsko-mazurskim i łódzkim. Kilka tygodni później w każdej z lokalizacji w koronach drzew na wysokości 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. W marcu okazało się, że dwa miejsca zostały zasiedlone. Do transmisji on-line wybrano kamerę umieszczoną na terenie Nadleśnictwa Kutno, która zapewnia najlepszy podgląd.