Teatr Papahema wszczyna śledztwo
Dlaczego Józef K. został postawiony w stan oskarżenia? Czy w powieści Franza Kafki można doszukać się obciążających go zarzutów? Czy proces, który toczył się przeciwko niemu, był rzeczywiście - jak zwykło się uważać - całkowicie bezpodstawny i ujawniał jedynie mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa, w którym biurokracja bierze górę nad empatią?
Każda lektura powieści Kafki, każda jej inscenizacja jest w istocie wznowieniem procesu w sprawie Józefa K. Teatr Papahema postanowił nie tylko powołać kolejny proces, ale także wszcząć śledztwo - podjąć próbę rekonstrukcji zdarzeń oraz przesłuchać świadków w poszukiwaniu dowodów i poszlak. Być może taka perspektywa rzuci nowe światło na postać najsłynniejszego oskarżonego w historii światowej literatury XX wieku.
Powieść z tajemnicą
- Powieść Kafki kryje w sobie tajemnicę. Jest niczym palimpsest, w którym nakładają się na siebie rozmaite znaczenia. Myśli przenikają się w niedokończonych rozdziałach, w intuicyjnych składach kolejnych wydawców, w przekładach. Niezmiennie jednak kwestia winy Józefa K. pozostaje zagadką. Każda lektura utworu, każda jego inscenizacja musi stanowić próbę jej rozwiązania. Tworząc nasz spektakl, chcielibyśmy podkreślić nielinearność fabuły powieści, dlatego kładziemy nacisk na poszukiwanie winy, którą bohater przypłacił życiem. Teatralne śledztwo ma dać odpowiedź na pytanie: dlaczego przykładny obywatel pewnego poranka został postawiony w stan oskarżenia? - mówi Helena Radzikowska.
Mateusz Trzmiel dodaje: - Spektaklowi towarzyszy projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli języka polskiego oraz wiedzy o kulturze i uczniów liceów. Mamy nadzieję, że dzięki niemu spektakl stanie się punktem wyjścia do twórczych rozmów zarówno na temat szkolnej lektury i możliwości jej interpretacji, jak i związków literatury z teatrem.
Spektakle także w lutym
Przedstawienie "Proces. Rekonstrukcja" reżyseruje Tomasz Kaczorowski. Scenografię przygotowała Agnieszka Wielewska. Muzykę skomponowała Natasza Topor. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Sawicka-Hodun. Reżyserem światła jest Maciej Iwańczyk. Na scenie zagrają: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel oraz gościnnie Łukasz Borkowski.
Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Miasta Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Oprócz pokazu premierowego "Proces. Rekonstrukcję" można obejrzeć w sobotę i niedzielę (15-16 grudnia), a następnie w lutym 2019 roku.
Premiera rozpocznie się o godz. 19.00 na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego. Spektakl trwa 90 minut.
Repertuar Teatru Dramatycznego
anna.d@bialystokonline.pl