Przedstawienie powstaje w ramach projektu "Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Polska nie jest nowoczesna. Dlaczego?
Spektakl będzie próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polska nie jest społeczeństwem nowoczesnym i co nam w tym przeszkadza. Akcja przedstawienia toczy się na wsi lat 80-tych. Hektary to wieś jak każda inna w Polsce, żyjąca procesjami, festynami, odpustami oraz planowaną wizytą papieża.
"Guguły" to historia dojrzewania w Polsce tych, którzy nigdy Hektarów nie opuszczą, ale i tych, którzy wyjadą zaludniać tzw. Polskę Centralną. Tych ostatnich charakteryzuje pewien rodzaj amnezji: im wyżej udaje mi się dojść, tym słabiej pamiętają skąd przyszli.
Zabrzmi muzyka na żywo
Na scenie wystąpi czwórka aktorów Teatru Dramatycznego: Jolanta Borowska, Katarzyna Siergiej, Sławomir Popławski oraz Mateusz Witczuk. Towarzyszyć im będzie zespół Transkapela w składzie: Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska, Iga Wasilewska oraz Franciszek Pospieszalski. Reżyserii "Guguł" podjęła się Agnieszka Korytowska-Mazur - dyrektor Teatru Dramatycznego, która także jest autorką adaptacji powieści "Guguły".
Scenariusz przygotowali Michał Pabian i Robert Wasilewski. Za scenografię odpowiada Jacek Malinowski, choreografie - Maciej Zakliczyński, a opracowanie muzyczne - Robert Wasilewski.
Pierwsze spektakle bezpłatne
Premiera przedstawienia odbędzie się 25 października o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru. 25 oraz 26 października spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie. Wejściówki można odebrać w kasie teatru. 25 października, po premierze "Guguł" zaplanowany jest także koncert zespołu Transkapela.
Repertuar TD
anna.d@bialystokonline.pl