Dom

Prefabrykowana drewniana więźba dachowa, kolejny krok do prefabrykacji całych budynków

2016.03.26 01:02
Branża budowlana, jak żadna inna, gwałtownie się zmienia. Wraz z postępem technologicznym mamy dostęp do coraz lepszych materiałów w przystępnych cenach.
Prefabrykowana drewniana więźba dachowa, kolejny krok do prefabrykacji całych budynków
Fot: PCBP

W rękach specjalistów

Wiele prac budowlanych oddaliśmy w ręce specjalistów z nowoczesnych zakładów produkcyjnych, aby przede wszystkim uzyskać jak najlepsze materiały wbudowywane w nasze domy.

Nowoczesne konstrukcje dachowe powstają w wyspecjalizowanych zakładach. Aby móc je produkować w fabrykach, potrzebne są do tego odpowiednie zasoby. Przede wszystkim surowiec, drewno iglaste o odpowiednich parametrach, wysuszone komorowo, czterostronnie ostrugane oraz oznaczone odpowiednią klasą wytrzymałościową. Technologia produkcji jest stosunkowo prosta, lecz wymaga wielu zabiegów technologicznych.

Pierwszy etap to profesjonalny projekt dostosowany do potrzeb inwestora, a co za tym idzie - także indywidualna wycena, pozwalająca obniżyć koszty przez racjonalną gospodarkę materiałami. Projekt i wycenę konstrukcji dachowej prowadzi się na projekcie budowlanym przekazanym przez klienta. Kolejny etap to podpisanie umowy i przekazanie do realizacji, która trwa, w zależności od wielkości konstrukcji, do 6 tygodni, z uwagi na rosnącą popularność technologii (dlatego warto kilka tygodni wcześniej ustalić wstępne terminy). Realizacja polega na wycięciu i złożeniu elementów, a następnie wprasowaniu płytek kolczastych. Pozwala to trwale i pewnie połączyć elementy. Ostatni etap to transport i montaż konstrukcji.

Jakie korzyści niesie zastosowanie więźby dachowej prefabrykowanej?

W związku z tym, że taka konstrukcja to materiał budowlany, producent, wg prawa budowlanego, zobligowany jest do oznaczania jej znakiem CE, świadczącym o zgodności deklarowanych parametrów ze stanem faktycznym. Zamiana ciężkiego żelbetowego stropu na więźbę prefabrykowaną, gdzie pas dolny wiązara jest naszym stropem, pozwala na redukcję obciążeń przenoszonych przez budynek, a co za tym idzie - mniej materiału zużyjemy już na etapie robót fundamentowych, a potem murarskich. Podsumowując różnicę pomiędzy rezygnacją ze stropu żelbetowego, możemy liczyć na kwoty rzędu 10 do 30 tys. zł oszczędności, które możemy przeznaczyć na inne elementy budynku mieszkalnego.

Kolejna sprawa to szybkość realizacji i ograniczenie wilgoci budowlanej. Nie są wymagane tutaj czasochłonne i pracochłonne roboty w związku z przygotowaniem konstrukcji stropu żelbetowego, podczas którego montażu i etapu układania betonu pojawia się znaczna ilość wilgoci budowlanej. Więźba prefabrykowana po montażu trwającym zazwyczaj do 3 dni jest gotowa do kolejnych etapów robót budowlanych.

Wbrew powszechnym opiniom, wiązary są świetnym sposobem na aranżację poddasza użytkowego. Konstrukcja pozwala na zrezygnowanie ze ścian wsporczych lub słupów na poddaszu, jak to ma miejsce w popularnej więźbie płatwiowo-kleszczowej. Wspomniany wcześniej element wiązara, pas dolny, może wtedy służyć jako podłoga naszego poddasza użytkowego.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, czy nasza konstrukcja budynku nadaje się do zmiany stropu żelbetowego i tradycyjnej więźby dachowej na prefabrykowaną drewnianą więźbę, warto mimo wszystko skontaktować się z producentem takich konstrukcji. Zazwyczaj konsultacje i wyceny są bezpłatne, a kilka uwag profesjonalisty może nam bardzo pomóc przy realizacji wymarzonej inwestycji.

Decydując się na prefabrykowaną więźbę dachową na płytki kolczaste zakupujemy pewny materiał zgodny z polskimi i europejskimi normami budowlanymi, wykonany w profesjonalnym zakładzie, który gwarantuje nam wysoką jakość. Montaż zapewni wieloletnią bezawaryjną eksploatację, a także uproszczenie procesu inwestycyjnego.

Więcej: pcbp.eu

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1628 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39