Prawo jazdy, szkolenia informatyczne czy kosmetyczne. Nie tylko dla bezrobotnych

2017.05.13 09:47
Urząd pracy organizuje szkolenia grupowe dla osób bezrobotnych. Nie każdy jednak wie, że istnieje możliwość zaproponowania konkretnego szkolenia, które nas interesuje, a urząd je sfinansuje. Mogą z niej skorzystać także ci, którzy pracują.
Prawo jazdy, szkolenia informatyczne czy kosmetyczne. Nie tylko dla bezrobotnych
Fot: pixabay.com

AutoCAD i spawanie

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku organizuje szkolenia głównie pod potrzeby pracodawcy. Oczywiście pod warunkiem zatrudnienia osoby bezrobotnej po ukończonym szkoleniu. Kolejną grupą są osoby bezrobotne, które chcą założyć własną firmę (także w ramach dotacji ze środków Funduszu Pracy czy PFRON) lub przekwalifikować się.

Obecnie instytucja przyjmuje zgłoszenia na szkolenia grupowe takie jak: AutoCAD i SolidWorks z kosztorysowaniem oraz Spawanie metodą MAG. Pierwsze z nich przeznaczone jest dla osób bezrobotnych do 30. roku życia, drugie dla tych, którzy mają więcej niż 30 lat i nie pracują.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane na podstawie obowiązujących przepisów. Natomiast w przypadku drugiego z wymienionych szkoleń wydane będą też świadectwo egzaminu spawacza lub certyfikat EN (po zdaniu egzaminu) oraz książeczka spawacza (również po zdaniu egzaminu). Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać w siedzibie urzędu (ul. Pogodna 63/1) oraz pod numerami telefonów: 85 747-38-31, 747-38-65, 747-38-19.

Zainteresowani sami proponują szkolenie

Warto też wiedzieć, że osoba bezrobotna, która chce zdobyć nowe kwalifikacje może ubiegać się o zorganizowanie szkolenia do wysokości około 2,5 tys. zł. Wyjątkiem są bezrobotni do 30. roku życia. Takim osobom szkolenie może być zorganizowane w ramach bonu szkoleniowego. Wówczas koszt to dokładnie 4 218 zł.

Ze szkoleń finansowanych przez PUP mogą korzystać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie, które uzasadnią dlaczego potrzebują takiego, a nie innego szkolenia. To również opcja dla osób pracujących pod warunkiem, że ukończyły 45 lat.

- Uczestnicy szkoleń nie ponoszą kosztów związanych z ich organizacją, chyba, że z własnej winy przerwą takie szkolenie. Natomiast osoby, które podejmą pracę w trakcie szkolenia, nie zwracają jego kosztów i mogą dokończyć rozpoczęte szkolenie - informuje Jolanta Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. - Informacje o organizowanych szkoleniach są zamieszczane na stronie internetowej urzędu oraz przekazywane bezpośrednio przez doradców klienta pracujących w PUP - dodaje.

Zainteresowani najczęściej wskazują takie szkolenia jak: prawo jazdy kat. C, D w zakresie kwalifikacji HDS (samochód ciężarowy z zamontowanym na nim żurawiem) oraz instruktor nauki jazdy, specjalistyczne szkolenia informatyczne, kosmetyczne, fryzjerskie i auto detailing.

W 2015 r. z takich szkoleń skorzystało ponad 600 osób, rok później około 500.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1585 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39