Prawdziwa miłość i intrygi w operze buffa "Don Pasquale"

2022.04.26 08:05
Czy prawdziwa miłość zawsze zwycięża? Czy jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody, brak środków finansowych, nieodpowiednie pochodzenie? W operze buffa "Don Pasquale" wszystko to miesza się ze sobą, a intrygi i knowania podkręcają atmosferę.
Prawdziwa miłość i intrygi w operze buffa "Don Pasquale"
Fot: Materiały prasowe

Operę buffa "Don Pasquale" autorstwa Gaetana Donizettiego przygotowali studenci Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku.

Samo określenie "opera buffa" znaczy "opera komiczna", "farsa muzyczna" i jest to jeden z dwóch podstawowych gatunków opery. Nazwa pochodzi od włoskiego buffone, co znaczy "błazen".

Akcja przedstawienia rozgrywa się w Rzymie w XVIII wieku. "Don Pasquale" opowiada o starym, bogatym kawalerze, który chce się ożenić, a tym samym wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta. Ten z kolei pragnie zawrzeć związek małżeński wbrew woli wuja, jednak nie może tego zrobić bez finansowego wsparcia. O znalezienie odpowiedniej kandydatki poprosił Pasquale (wuj) swego przyjaciela doktora Malatestę. Ten oświadcza mu, że najodpowiedniejszą osobą będzie jego własna siostra, Sofronia, ciche i skromne dziewczę wychowane w klasztorze. Ernesto, dowiedziawszy się o planach wuja, jest zrozpaczony, a jego gniew kieruje się przeciwko doktorowi, którego podejrzewa o zdradę łączącej ich dotąd przyjaźni.

Narzeczona Ernesta, Norina, czyta list, w którym Ernesto donosi jej o matrymonialnych planach wuja, jednak odwiedzający ją doktor Malatesta wyjaśnia, iż po to właśnie przyjął rolę swata Don Pasquala, aby dopomóc jej i Ernestowi. Według pomysłu doktora to właśnie ona, Norina, ma być przedstawiona Don Pasqualowi jako Sofronia, a po podpisaniu fikcyjnego kontraktu ślubnego tak mu uprzykrzy życie, że ten, aby się jej pozbyć, zgodzi się na wszelkie warunki. Norina przy wtórze doktora wesoło przygotowuje się do wymyślonej dla niej roli.

Don Pasquale wpada w pułapkę, co rodzi wiele komicznych sytuacji i nagłych zwrotów akcji.

Oprócz wysokiego poziomu artystycznego, jaki zapewnia wydarzeniu kierownictwo muzyczne Kazimierza Dąbrowskiego, a także osoba wybitnej reżyserki w dziedzinie inscenizacji oper komicznych - Jitki Stokalskiej, udziału najlepszych studentów i absolwentów katedry wokalistyki białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, projekt posiada ważny aspekt edukacyjny.

Ta solidna dawka humoru w najlepszym wykonaniu to znakomita propozycja dla młodzieży, ponieważ projekt odbędzie się w pełnej inscenizacji i kostiumach z epoki autorstwa nieżyjącego już Andrzeja Sadowskiego, co w czasach eksperymentów inscenizacyjnych stanowi dodatkową wartość. Zaangażowanie akademickiej orkiestry ma dodatkowo na celu promocję utalentowanych artystów regionu i integrację z lokalnym odbiorcą. Opera zostanie zaprezentowana dwukrotnie, w dwóch odmiennych obsadach. Oprócz orkiestry studenckiej i solistów śpiewaków wystąpi również zespół wokalny składający się ze studentów Edukacji Muzycznej Białostockiej Filii UMFC, a przygotowany przez Dziekan prof. dr hab. Wiolettę Miłkowską oraz dr Ewę Barbarę Rafałko.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek (3.05), o godz. 12:00 i 18:00, w Sali Koncertowej dawnej Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2 w Białymstoku. Bezpłatne wejściówki na operę należy odebrać w siedzibie UMFC Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5, w godz. 10:00-14:00 do wyczerpania.

Więcej informacji o twórcach.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1432 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39