Pracownicy są pilnie poszukiwani? Niektóre firmy zmniejszają jednak ich liczbę

2018.10.04 07:38
Jak wynika z danych Eurostatu nasz kraj zajmuje 4. pozycję wśród państw o najniższej stopie bezrobocia. Przedsiębiorcy narzekają jednak na rosnące koszty pracy w wyniku wzrostu zatrudnienia oraz wynagrodzeń.
Pracownicy są pilnie poszukiwani? Niektóre firmy zmniejszają jednak ich liczbę
Fot: pixabay.com

Rekordowo niskie bezrobocie

Obecnie bezrobocie jest bardzo niskie. Okazuje się jednak, że problemem są nie tylko braki kadrowe, ale także wysokie koszty utrzymania pracownika. Wynika to ze wzrostu wynagrodzeń. Niespełna 20% przedstawicieli sektora MŚP odczuło skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index.

Dużo mówi się o brakach kadrowych. Przedsiębiorcy poszukują doświadczonych pracowników, szczególnie w takich branżach jak transport i handel. Zmiany w prawie pracy, większe stawki godzinowe i najniższa krajowa sprawiają, że niektóre firmy jednak redukują liczbę swoich podwładnych. Porównując wyniki badania rok do roku wskaźnik obrazujący chęć obsadzania nowych stanowisk zmalał o 0,5 pkt.

- Administracyjne ograniczenia czasu pracy w różnych krajach ograniczają wzrost zatrudnienia (co akurat w przypadku Polski cierpiącej na brak pracowników nie jest rzeczą złą), zmniejszają efektywność przedsiębiorców działających w sposób nieschematyczny, a także mogą sprzyjać wzrostowi cen. I choć rzeczywiście w krótkim okresie dyskonty spożywcze są dotknięte spadkami obrotów w większym stopniu aniżeli małe firmy, to w długim okresie regulacje takie de facto chronią nieefektywne przedsiębiorstwa co z kolei może być kosztowne dla konsumentów – wskazuje dr Anna Czarczyńska, niezależny ekspert Bibby Financial Services.

Duże koszty utrzymania pracownika

Firmy szukają więc takich pracowników, którzy nie tylko mają odpowiednie kwalifikacje, ale i zostaną w niej na dłużej. Dlatego muszą wychodzić do kandydatów ciekawszymi ofertami. Nie wszyscy są też wstanie spełnić ich wymagania. Jak wynika z badania ManpowerGroup ponad połowa polskich pracodawców twierdzi, że głównym powodem, dla którego nie mogą obsadzić wolnych stanowisk jest brak kandydatów. Kolejne 18% wskazuje, że wyzwania HR-owe związane są ze zbyt dużymi oczekiwaniami finansowym osób aplikujących o pracę.

- Dla pracodawców podwyższenie płacy minimalnej wiąże się nie tylko ze wzrostem wynagrodzenia pracowników, ale także świadczeń z tym związanych. Warto jednak podkreślić, że mimo wprowadzonych przepisów przedsiębiorcy deklarują, że poziom zatrudnienia w ich firmach utrzyma się w najbliższych 6 miesiącach na podobnym poziomie. Może to wynikać z trudności w znalezieniu odpowiednich osób na dane stanowiska – tłumaczy Jerzy Dąbrowski, dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Jak dodaje, ponad połowa organizacji wskazuje, że zamierza poradzić sobie z konsekwencjami podniesienia płacy minimalnej redukując pozostałe koszty pracownicze. Zarówno odpowiedni poziom zatrudnienia, zarządzanie kadrami oraz korzystanie z usług faktoringowych znacząco wpłynie na płynność finansową firm.

Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Tuż za nimi znalazły się lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie oraz wielkopolskie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1644 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39