Znajomość języka angielskiego pojawia się jako wymóg aż w 57% ogłoszeń publikowanych przez osoby poszukujące pracowników. Drugim najczęściej wymaganym językiem jest niemiecki - pojawia się w 12,2% ogłoszeń. Dużą popularność niemieckiego należy tłumaczyć m.in. otwarciem rynku pracy dla Polaków, które miało miejsce w 2011 roku oraz zacieśnieniem współpracy gospodarczej między firmami z Polski i Niemiec. Na kolejnych miejscach uplasowały się francuski (4,2% ogłoszeń) oraz rosyjski (2% ofert pracy).
Eksperci portalu Praca.pl podkreślają, że coraz większa liczba pracodawców jest zainteresowana zatrudnieniem specjalisty znającego co najmniej dwa języki obce, przeważnie język angielski plus dodatkowy, zależnie od proponowanego stanowiska. Oferty z wymogiem znajomości bardziej egzotycznych języków były marginalne, np. chiński - 0,08%, jednak trzeba tu pamiętać, że taki nabór dotyczy też bardzo wąskiego grona kandydatów.
- Warto podkreślić, że dla pracodawców, którzy wymagają biegłej znajomości języka obcego, coraz bardziej przekonującym dowodem na to, że język opanowany jest przez kandydata w stopniu wystarczającym, będzie nie tylko test czy fragment rozmowy kwalifikacyjnej prowadzony w języku obcym, ale również udokumentowane doświadczenie pracy za granicą bądź w międzynarodowym środowisku - komentuje Krzysztof Kirejczyk, prezes portalu Praca.pl.
Warte uwagi badanie przeprowadziła również warszawska szkoła języka EnglishForYou.pl - zapytała ona ponad 260 uczniów m.in. dlaczego podjęli się nauki angielskiego oraz jaki język wybraliby w drugiej kolejności. Co ciekawe, aż 82% respondentów oceniła, że znajomość języka obcego jest dobrą inwestycją w czasach kryzysu ekonomicznego.