Prace archeologiczne na białostockim cmentarzu. Szukają szczątków 70 więźniów

2023.06.04 08:02
Wciąż poszukiwane jest miejsce pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1954. Ustalenia wskazują, że na terenie cmentarza parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku zostało pochowanych około 70 osób.
Prace archeologiczne na białostockim cmentarzu. Szukają szczątków 70 więźniów
Fot: IPN Białystok

Od 22 do 26 maja zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej kontynuował prace archeologiczne na terenie cmentarza parafii Wszystkich Świętych (dawniej znany jako św. Rocha) w Białymstoku. Drugi etap tych badań miał na celu odnalezienie miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1954. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że na tym cmentarzu zostało pochowanych około 70 osób, które zmarły w szpitalu więziennym w Białymstoku.

Podczas prac w maju zespół skupił się na obszarze, który wielokrotnie był wskazywany jako potencjalne miejsce pochówku ofiar terroru komunistycznego. Analizy historyczne przeprowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN sugerowały jednak, że pole więziennych pochówków nie obejmowało tak szerokiego obszaru. Mimo to, ze względu na liczne wskazania, również ze strony rodzin ofiar, postanowiono podjąć działania mające na celu odkrycie potencjalnych miejsc pochówku. W trakcie drugiego etapu prac archeologicznych przeprowadzono dokładne badania w wyżej wspomnianym obszarze. Wykorzystując różne metody i techniki, archeolodzy starali się znaleźć jakiekolwiek ślady mogące wskazywać na istnienie grobów lub szczątków ofiar terroru komunistycznego.

- Ich wynik był negatywny: w badanym miejscu nie zostały pogrzebane szczątki ofiar zmarłych w białostockim szpitalu więziennym czasów stalinowskich - poinformowała Natalia Krzywicka, asystentka prasowa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Zespół Instytutu Pamięci Narodowej intensyfikuje przygotowania do kolejnego etapu prac na terenie nekropolii w Białymstoku. W ramach tych przygotowań, zespół będzie koncentrował się na obszarze, który został wytypowany na podstawie kwerendy archiwalnej i dogłębnych badań historycznych. Aby jak najlepiej przeprowadzić poszukiwania, równolegle podejmowane są starania o uzyskanie materiału genetycznego od rodzin osób poszukiwanych. Jest to istotny krok, który umożliwi porównanie ewentualnie odnalezionych szczątków z próbkami genetycznymi od krewnych zaginionych. Dzięki temu można będzie potwierdzić tożsamość odnalezionych osób oraz zapewnić godne zakończenie ich historii.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1787 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39