Lipiec i sierpień dla wielu wiąże się z urlopem i wyjazdami. Najczęściej relaksujemy się nad wodą, opalając się w pełnym słońcu. Należy jednak pamiętać, że skóra po zimie jest zwykle przesuszona i pozbawiona jędrności, dlatego też warto zadbać o jej kondycję jeszcze przed planowanym wypoczynkiem.
Można to zrobić dwutorowo - poprzez odpowiednią, bogatą w witaminy dietę i domową pielęgnację oraz poprzez zabiegi kosmetyczne, np. dermomasaż polegający na mechanicznym rozmasowywaniu ciała za pomocą specjalnej głowicy, która pod ciśnieniem rozbija komórki tłuszczowe, przyspiesza metabolizm i pobudza krążenie.
- Dobrym rozwiązaniem może być także zabieg Exilis, ujędrniający skórę poprzez stymulowanie włókien kolagenowych za pomocą ciepła i ultradźwięków. Efektem tego jest gładsza i młodziej wyglądająca skóra oraz redukcja zmarszczek. Dodatkowo warto również skorzystać z innowacyjnego zabiegu bezbolesnej i bezigłowej rewitalizacji skóry – PRX-T – twierdzi Bogumiła Redlarska, specjalista kosmetologii z Renew Clinic w Białymstoku.
Znaczące efekty da również spożywanie dużej ilości wody - skóra będzie wówczas nawilżona, co przełoży się na jej lepszy wygląd.
Wiele kobiet przed wakacjami chce zrzucić kilka kilogramów. Intensywne odchudzanie również może niekorzystnie oddziaływać na skórę. Łatwo pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce w domu - poprzez masaże oraz używanie nawilżających i ujędrniających oliwek, balsamów.
- Do wakacji należy się odpowiednio przygotować, stopniowo przyzwyczajając nasze ciało do działania promieni słonecznych. Podczas pierwszych dni przebywania na plaży należy ograniczyć opalanie do minimum. Z całą pewnością powinniśmy tego unikać w godzinach najintensywniejszego promieniowania, czyli pomiędzy 12.00 a 15.00 – dodaje specjalista z Renew Clinic.
Na plaży skóra narażona jest na oddziaływanie suchego powietrza, wysokich temperatur i promieni UV, które mogą stać się przyczyną występowania nowotworu.
Ważne jest, aby chronić skórę za pomocą odpowiedniej odzieży, stosując dobrej jakości filtry przeciwsłoneczne o wysokim SPF zawarte np. kremach. To skutecznie przeciwdziała oparzeniom, przesuszeniu, fotostarzeniu oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami skóry i chorobami. Nie wystarczy jednak posmarować się takim środkiem rano, przed plażowaniem - trzeba stosować go systematycznie, przed każdą ekspozycją na promieniowanie, po upływie 2 godzin i po każdym wyjściu z wody. Warto przy tym zadbać o ochronę ust przy pomocy specjalnych sztyftów z wysokim filtrem.
Należy również pamiętać, że niektóre leki, zioła, kosmetyki i substancje zapachowe moją powodować fotoalergie.
Nawet przy zachowaniu ostrożności można nieco przesadzić z opalaniem, dlatego też każdy powinien mieć w kosmetyczce preparaty łagodzące oparzenia.
ewa.r@bialystokonline.pl